KULTURA-A CO TO TAKIEGO?!

Rozpoczęła się realizacja projektu „Kultura - a co to takiego?” dla podopiecznych trzech śląskich oddziałów onkologii dziecięcej: w Katowicach, Zabrzu oraz Chorzowie. Celem projektu jest stworzenie chorym dzieciom i ich rodzinom możliwości kontaktu z różnorodnymi formami sztuki oraz instytucjami szeroko rozumianej kultury (teatr, opera, telewizja, galerie, instytut sztuki filmowej, itp.), aby wyrównać ich szanse edukacyjne oraz zmniejszyć poczucie izolacji społeczno-kulturalnej wynikającej z długoterminowego leczenia szpitalnego.

Jako pierwsze poznaliśmy kuluary sztuki teatralnej. 16 września 2007 roku gościliśmy w  Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.  Niedzielne popołudnie pełne było wrażeń. Bowiem spektakl " O Makowej Wojnie, Wilku i Koźlętach" okazał się niezwykłą przygodą. Przygodą z TEATREM! Na dwuczęściowy scenariusz złożyły się: wierszowany tekst Ewy Szelburg - Zarembiny o dzielnym strachu na wróble, który ratuje Makowe Królestwo przed najazdem ptaków, oraz sztuka A. Abe, będąca wersją popularnej bajki o naiwnych koźlętach i chcącym je pożreć wilku. Spektakl zbudowany został w konwencji teatru w teatrze. Nowością i największą atrakcją dla naszych podopiecznych była możliwość wzięcia czynnego w nim udziału. Pierwszą część pomyślano bowiem jako zabawę z dziećmi - oczywiście zabawę w teatr; zaproszone na scenę dzieci animują tutaj wszystkie role. Całość poprzedza krótki prolog, w  którym prezentowane są różne sposoby na wykonanie własnego domowego teatru lalek. Druga część widowiska grana była już wyłącznie przez aktorów.

Po wspaniałym spektaklu, aktorka Teatru Ateneum Pani Danuta Wyszogrodzka-Dindorf specjalnie dla nas przygotowała małą wyprawę do magicznego świata lalek, kukieł i pacynek. Mogliśmy sami spróbować zagrać różne bajkowe postaci, dowiedzieć się na czym polega praca aktora lalkarza oraz jak wygląda prawdziwa scena z zupełnie z innej perspektywy. Bardzo dziękujemy Pani Danusiu za urocze spotkanie!