Bliskie spotkania z X Muzą

Kino jest najmłodszą z Muz, lecz mówi się o nim, że jest syntezą wszystkich sztuk. Dlatego postanowiliśmy zgłębić tajniki filmu w ramach naszego "kulturalnego projektu". 10 listopada odwiedziliśmy więc  Kino Orange IMAX Katowice , a 14 listopada  Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film . I chociaż nie udało nam się zobaczyć filmu w technologii 3D (awaria sprzętu!), ubawiliśmy się na znakomitej animacji, czyli "Ratatuj". W Centrum Sztuki Filmowej przygotowano dla nas specjalne warsztaty, podczas których sami udźwiękawialiśmy "Reksia" na instrumentach własnej konstrukcji, zwiedziliśmy kabinę projekcyjną i zobaczyliśmy jak skleja się prawdziwą taśmę filmową!

Już pierwsze ujęcia filmu 3D "Dinozaury Żyją!" wywołały ogromne emocje. Technologia IMAX to system filmowy sprawiający, że widz ma wrażenie jakby był uczestnikiem oglądanych wydarzeń. Jednak mieliśmy pecha i projekcja została przerwana już po kilku minutach z powodu awarii sprzętu. Dosyć szybko przemieściliśmy się do innej sali projekcyjnej, gdzie "na pocieszenie" zobaczyliśmy znakomity film animowany "Ratatuj" o szczurze który za wszelką cenę chciał zostać mistrzem kulinarnym

W Centrum Sztuki Filmowej najpierw zwiedziliśmy czytelnię i wizualnię, a następnie zorganizowano dla nas warsztaty. Przekonaliśmy się że dźwięki które są wykorzystywane w filmie powstają czasem na najdziwniejszych instrumentach. Pokazano nam także kilka bardzo prostych, domowych sposobów na samodzielne skonstruowanie "trąbek", "bębenków" czy "grzechotek". Ale i tak, najlepsza zabawa była podczas próby udźwiękowienia przez nas jednego odcinka "Reksia". Zostaliśmy podzieleni na role i cała dramaturgia wydarzeń zależała od naszej wyobraźni i refleksu. Na koniec mogliśmy się przekonać ile waży jeden film i ile ma kilometrów, zobaczyć jak się montuje taśmę filmową i zasypać Pana operatora serią pytań dotyczących pracy w kabinie projekcyjnej. Bardzo nam się podobało i bardzo dziękujemy pracownikom CSF za naprawdę ciekawe spotkanie!

Na film 3D, ale tym razem: "Mikołaj kontra Bałwanek" wybierzemy się po 10 grudnia 2007, a już za kilka dni, tj. 20 listopada będziemy zwiedzać studia Telewizji Polskiej na Woronicza w Warszawie. Relacja już niebawem:)