Charytatywny Bal Wojewody Śląskiego

6 lutego 2010  z inicjatywy Wojewody Śląskiego -  Zygmunta Łukaszczyka  odbył  się  Bal Charytatywny w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach .  W klimacie lat 20 i 30 bawiło się 100 szacownych par, które zdecydowały się przekazać po 2 tysiące złotych za zaproszenie na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. Imprezę uświetnił spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Rozrywki w Chorzowie, występ Marii Meyer oraz koncert akordeonisty, Marcina Wyrostka Dochód z balu przeznaczony będzie na zakup sprzętu medycznego dla trzech śląskich oddziałów oraz na organizację letniego wypoczynku.  Zebrano ponad 300 000 złotych!
Polecamy relacje: TVP Katowice i TV Silesia:

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się licytacja dzieł sztuki podarowanych przez artystów plastyków poprowadzona przez Anettę Chlebicę i Mirosława Neinerta. Najwyższą cenę uzyskała grafika Jerzego Dudy-Gracza „Walc minute” – została sprzedana za 36000 zł. Niewiele mniej zapłacono za „Zatokę”, olej na płótnie pędzla Renaty Bonczar, za który jedna z uczestniczek balu dała 30000 złotych. Ta sama uczestniczka nabyła także „Czerwoną różę”, olej na płótnie autorstwa Stanisława Mazusia, licytując to dzieło  za 18000 zł. 16000 zł zaoferował kupiec za akwafortę Tadeusza Michała Siary zatytułowaną „Kintaro”. Obraz olejny „Kwadrat Wenus” Andrzeja Urbanowicza znalazł swego nabywcę za 5000 zł, a odlew w brązie „Chopin” Zygmunta Brachmańskiego został sprzedany za 7000 zł.

Część licytacji na rzecz Fundacji Iskierka odbyła się też na antenie Radia Katowice. Tam za 1300 zł sprzedano śniadanie z wojewodą śląskim, a 1200 zł jeden ze słuchaczy zapłacił za współprowadzenie 2 audycji „na żywo”: na antenie Radia Katowice i w Telewizji Katowice.

Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra Teatru Rozrywki z Chorzowa. W takiej też scenerii występowała Maria Meyer, prezentując repertuar „Ordonki”. W atmosferę lat 20. i 30. wprowadzały także dodatkowe atrakcje - wystylizowany na tamte lata pucybut  i gazeciarze, roznoszący przygotowany specjalnie na tę okazję dodatek do Polski Dziennika Zachodniego.Goście balu mieli okazję pozować przed oryginalnym tłem z atelier z lat 30., a zdjęcia były robione równie wiekowym aparatem fotograficznym. Zasłużonym zainteresowaniem cieszyły się dwie piękne repliki samochodów z tamtych lat, które ustawiono w dolnej części Westybulu. Przed drugą w nocy gościom zaprezentował się Marcin Wyrostek - znakomity akordeonista, zwycięzca ostatniej edycji konkursu "Mam Talent",

Po północy wojewoda Zygmunt Łukaszczyk i prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka wznieśli toast i podziękowali głównym sponsorom balu: firmie Vattenfall, spółce Energomontaż i Bankowi Spółdzielczemu w Katowicach. Ukłony skierowali ku patronom medialnym: Polsce Dziennikowi Zachodniemu, który świętował właśnie swoje 65. urodziny, Gazecie Wyborczej, Telewizji Katowice, Telewizji Silesia i Radiu Katowice. Podziękowano również pozostałym sponsorom: Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów, bankowi PKO BP, firmom: Tribag, Sound Project i Visual Effect, hotelowi Centuria, beskidzkiej grupie GOPR i Miastu Katowice.

Zebrane ponad 300000 złotych pozwoli na zakup sprzętu potrzebnego na trzech oddziałach onkologii dziecięcej w naszym regionie. Pozyskane środki umożliwią także zorganizowanie letniego wypoczynku dla chorych dzieci.

Serdecznie dziękujemy Wojewodzie za wspaniałą inicjatywę i zaproszenia oraz przybyłym gościom za ogromne serce i wsparcie naszych działań!