Z SEGREGATOREM ONKORODZICA odwiedziliśmy 5 września 2024 roku Klinikę Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To już 10 ośrodek onkologii dziecięcej w Polsce, do którego, przekazaliśmy to narzędzie dające wsparcie rodzicom i opiekunom dzieci z chorobą nowotworową (wcześniej przekazaliśmy Segregatory rodzicom dzieci leczących się na oddziałach w Katowicach, Zabrzu, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku, Wrocławiu i Zielonej Górze).
Klinika Instytutu „Pomnik Centrum-Zdrowia Dziecka w Warszawie pod kierownictwem profesor Bożenny Dembowskiej-Bagińskiej zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich guzów litych u dzieci i młodzieży. Przedmiotem szczególnego zainteresowania Kliniki są nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Instytucja ta jest ośrodkiem referencyjnym, jeśli chodzi o leczenie guzów mózgu u dzieci. Program kompleksowego leczenia tych guzów opracowany w Klinice został wdrożony i jest stosowany we wszystkich ośrodkach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce. Corocznie leczonych jest tam 450 pacjentów. Średnia liczba hospitalizacji w roku wynosi ponad 3000.Oddział dysponuje 57 łózkami.
To innowacyjne narzędzie wydane przez Fundację ISKIERKA ma pomóc opiekunom dzieci z chorobą nowotworową w zdobyciu niezbędnej wiedzy o chorobie i różnych formach wsparcia, wspierać w organizacji w szpitalu oraz porządkowaniu dokumentacji i współpracy z personelem medycznym. Zwraca na to uwagę mgr Kamilla Łyszcz Pielgniarka Oddziałowa:
“Rodzice czy opiekunowie, którzy przychodzą na początku na oddział są w szoku, mają bardzo wiele informacji do przyswojenia i czynności do wykonania. To czasem są bardzo proste rzeczy jak chociażby zbieranie dokumentacji medycznej, zapisywanie dla własnej informacji bilansu płynów, temeperatury czy innych danych. W Segregatorze znajdą informacje, które pozwolą im uporzadkować wiedze o leczeniu ale także miejsce, gdzie będą mogli po prostu zapisać najwazniejsze dane np. Dotyczace bilansu płynów. Informacje zawarte w Segregatzorze Onkorodzica są bardzo ważne. My chcemy te informacje uzupełniac także naszymi wewnętzrnymi broszurami i informacjami waznym z punktu widzenia naszego oddziału”.
Dziękujemy całemu zespołowi Kliniki pod kierownictwem profesor Bożenny Dembowskiej-Bagińskiej za otwartość i dobrą współpracę na rzecz małych pacjentów.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Partnerów: