Gold September 2023

WRZESIEŃ ŚWIATOWYM MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI NOWOTWORÓW U DZIECI.

W tym miesiącu pod hasłem #GoldSeptember różne obiekty na świecie są podświetlane na złoty kolor, aby okazać wsparcie chorym dzieciom i ich rodzinom. Złoty kolor symbolizuje to, co w życiu najważniejsze – zdrowie dzieci. Organizowane są różnego rodzaju inicjatywy oraz prowadzone działania edukacyjne. 22 września o 20:00 zaiksrzyły w Katowicach: Spodek, Muzeum Śląskie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, budynek Urzędu Miasta Katowice (przy ul.Młyńskiej 4), a ponadto Opera Śląska w Bytomiu i Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

" - Wiedza pomaga. Oswoić lęk i podejmować działania. Te z zakresu profilaktyki, diagnostyki, czy już samego leczenia. Pomaga odnaleźć się w gąszczu informacji i emocji.  Miesiąc świadomości nowotworów u dzieci właśnie temu służy. Aby zachęcać do rozmowy, zadawania pytań, wymiany wiedzy." – mówi o akcji Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA

Fundacja ISKIERKA pomaga dzieciom z choroba nowotworową i ich rodzinom od 17 lat. Pomimo empatii i chęci pomocy ze strony najbliższego otoczenia, często napotykają brak zrozumienia, wiedzy oraz ogromnego lęku przed rozmową. Dlatego we wrześniu ISKIERKA stawia na edukację i zachęca do sięgania po wsparcie w tym zakresie:

Portal wiedzy onkorodzice.pl, działający od 2 lat pod opieką fundacji i patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Miejsce tworzone przez rodziców dla rodziców, przy współpracy z innymi organizacjami. To również bezpłatny dostęp do wiedzy i specjalistów w postaci webinarów: https://www.youtube.com/@portalonkorodzice/videos

ONKOPORADNIK cyklu filmów dostępnych również  na kanale YouTube oraz podcastów na platformach streamingowych z zakresu wsparcia psychologicznego i informacyjnego. 22 odcinki, z których korzystać mogą nie tylko rodzice dzieci z chorobą nowotworową, ale także ich bliscy i wszyscy Ci, którzy chcą zrozumieć przez co przechodzi osoba chora, jakie emocje jej towarzyszą, jakie są najbardziej charakterystyczne etapy i jak mądrze wspierać i towarzyszyć choremu w tym trudnym czasie.

Natomiast komiks „O,CHOROBA!” to propozycja dla młodego czytelnika, która jest znakomitym zaproszeniem do rozmowy. To wciągająca przygodówka autorstwa dwójki specjalistów od literatury dziecięcej i młodzieżowej: Bogusia Janiszewskiego i rysownika Maxa Skorwidera. Z dużą dawką humoru w komiksowej formie „oswaja” raka. Daje też niezbędną dawkę wiedzy, która pomaga zrozumieć samą chorobę. Doceniona wieloma nagrodami książka w cenie 35 zł dostępna jest w sieci Empik, jak i na stronie Kulturalnysklep.pl  a dochód z jej sprzedaży wspiera działania ISKIERKI.

Wydarzenia towarzyszące:

16 września uczestnicy Półmaratonu Bytomskiego pobiegli z symbolem „Złotej wstążki” na numerach startowych

22 września o g. 20 na złoty kolor zostały podświetlone budynki m.in. na Śląsku i Podkarpaciu

29 września odbył się charytatywny turniej golfa „5 Stars Charity Cup” w Siemianowicach Śląskich.

GOLD SEPTEMBER

Ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego - Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Baracka Obamy, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September.

W 2020 roku w kampanii Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci do działań SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare (organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców i pacjentów) dołączył Parlament Europejski.

Akcję rozpoczęło oświetlenie jego siedziby w Brukseli. Na całym świecie partnerzy kampanii w geście solidarności, rozświetlili złotym światłem sławne budowle: Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy Shenzen w Chinach.

W Polsce inicjatywie Gold September patronuje Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Fundacja ISKIERKA  jest członkiem CCI Europe, czyli europejskiego oddziału Childhood Cancer International (CCI). Od kilku lat ISKIERKA inicjuje podświetlanie budynków m.in. na Śląsku.

CCI Europe to największa ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca 67 organizacji z 30 krajów w Europie, ściśle współpracuje ze specjalistami z zakresu onkologii, psychologii, środowiskiem akademickim, naukowcami, przedstawicielami różnych grup społecznych i organizacjami pozarządowymi w całej Europie.

CCI-Logo-Europe_low-res_JPG.jpg