Dziecięca Orkiestra Onkologiczno - Raperska

W Filharmonii Śląskiej nawet najstarsi pracownicy nie pamiętają, aby na scenie tańczono break dance a muzyka klasyczna przeplatała się z rapem. Nieprawdopodobne? A jednak!  W tym roku bowiem, na świątecznym koncercie 9 grudnia 2007 roku, Fundacji ISKIERKA wystąpiła:

DZIECIĘCA ORKIESTRA ONKOLOGICZNO-RAPERSKA
POD WEZWANIEM MC ANIOŁA BOMBASTIKA

Po części oficjalnej na której dziękowaliśmy naszym darczyńcom, zaprezentowana została „Pastorałka” przygotowane pod kierunkiem reż. Jitki Stokalskiej w zupełnie nietypowej obsadzie: studenci Akademii Muzycznej w Warszawie, nasi mali podopieczni w niezapomnianej roli baranków:), a nawet Wiceprezes Infovide-Matrix – Borys Stokalski, wcielili się tego wyjątkowego wieczoru w biblijne role. Piękne kostiumy i scenografia Elżbiety Tolak i znakomite kreacje aktorskie wprowadziły publiczność po brzegi wypełniającą salę Filharmonii w świąteczny nastrój, przypominając tym samym o istocie Bożego Narodzenia.

Jako że Fundacja ISKIERKA słynie już z łamania konwencji, następnym punktem programu były kolędy – ale wersji rap! Nasi podopieczni: Mc Daria i Mc Dawid tak rozbujali publiczność, że pokaz tańca break dance był już prawdziwym show! Na scenie Filharmonii zatańczył bowiem prawdziwy mistrz, czyli Wezyr (Piotr Madera/Koszalin) przecząc prawom grawitacji, a wraz z nim „Nasi B-Boye”, czyli Dawid i 8 letni Oskar.

Następnie na scenie pojawił się Prof Piotr Sutt, czyli magik muzyki perkusyjnej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i po raz kolejny zatarł granice między publicznością a wykonawcami. Na scenie Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, nasi podopieczni – maluchy i nastolatkowie, ich rodzice, rodzeństwo i przedstawiciele personelu medycznego. W ich dłoniach przedmioty pozornie niekojarzące się z instrumentami: łańcuch, kratki wentylacyjne, rurki hydrauliczne a nawet miotłyKto nie zobaczył – nie uwierzy, jaką muzykę potrafi wyczarować Prof. Piotr Sutt wspólnie z naszymi małymi-wielkimi muzykami.

Towarzyszył im chór, składający się tym razem z pracowników katowickiej fabryki Unilevera. Specjaliści różnych działów i managerowie przygotowywani przez chórmistrza Prof. Grzegorza Rubina przełamali własną tremę i zaśpiewali, jak nigdy w życiu:) w tym nietypowym koncercie. Gościnnie wystąpiła także Ewa Uryga, której anielski głos porusza najgłębsze zakamarki duszy. Wspólne koncertowanie w pewnym momencie przeobraziło się nawet w bitwę na papierowe śnieżynki, gdy niespodziewanie wykonawcy obrzucili publiczność białymi kulkami. Ta, oczywiście nie pozostała bierna i przez te kilka wyjątkowych chwil wszyscy poczuliśmy się jak dzieci.

Przed częścią artystyczną natomiast  przedstawiliśmy i uhonorowaliśmy statuetkami „PRZYJACIEL FUNDACJI ISKIERKA” naszych darczyńców  :(Infovide-Matrix S.A., Unilever S.A. Zakład Produkcyjny w Katowicach, PPUH VOIGT Sp. z o.o., Sage Symfonia Sp. z o.o., GRNB-PARTNER Sp. z .o.o., Sieć Salonów Nakryć Stołowych IMPRESJA, Czajka-Auto Sp. z o.o., Fundacja ING Dzieciom, P.P.H.U. „SOR-DREW” R. SOROWSKI, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach), partnerów medialnych (Gazeta Wyborcza w Katowicach, Polskie Radio Katowice, TVP Katowice, Sieć Miejskich Serwisów Informacyjnych Nasze Miasto.pl), dziękując im tym samym za nieustające wsparcie, za motywujące zaufanie i nieocenioną pomoc w realizacji działań na rzecz naszych podopiecznych.

Po raz pierwszy mieliśmy także zaszczyt przedstawić Radę Honorową Fundacji, czyli tych niezwykłych ludzi, którzy służą nam zawsze pomocną dłonią i dobrą radą.

Koncert odbył się pod Patronatem Honorowym: Prof. Ewy Małeckiej-Tendery Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Prof. Eugeniusza Knapika Rektora Śląskiej Akademii Muzycznej. Prowadzenie: Grzegorz Zmuda.

Po raz kolejny udowodniliśmy,  że można dokonać rzeczy pozornie niemożliwych…

polecamy także relację: http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4746469.html

Wszystkim, którzy przyczynili się do wyjątkowości tego spotkania – serdecznie dziękujemy!!!