Tęsknoty za zimą, czyli Noc Polarna w CSW Kronika

Prawdziwej, śnieżnej i mroźnej zimy w tym roku ani widu, ani słychu. A w  Centrum Sztuki Współczesnej  "Galeria Kronika"  w Bytomiu  prawdziwa  "Noc Polarna".  Wybraliśmy się więc tam 22 lutego z naszymi podopiecznymi aby zobaczyć góry lodowe, dosiąść różowych (!) jeleni, pomarzyć o niebieskich migdałach i o bieganiu po wiosennej łące.

Po krainie wyobraźni artystów oprowadzała nas kuratorka wystawy-Agata Tecl. Pokazała, jak białe ściany galerii mogą się zamienić w miejsce zaskakujących odkryć, fantazji i dobrej zabawy. Nie tylko mogliśmy dotknąć wszystkiego a i sami stworzyć cząstkę prawdziwego dzieła sztuki. Zwiedzanie wystawy było połączone bowiem z warsztatami artystycznymi: rysowaliśmy, wycinaliśmy i przyklejaliśmy na ścianach ...

Byliśmy w miejscu gdzie nad głowami mieliśmy tylko niebieskie migdały i gdzie na bosaka biegaliśmy po łące pełnej kwiatów. Okazało się także że lodowe góry mogą mieć smak czekoladowy. Jedna z prac była jak iglo-gdy weszliśmy do środka na "lodowych" ścianach odbijały się, jak w krzywym lustrze, nasze odbicia. Ubaw był po pach!

Noc polarna to wystawa w której biorą udział dzieci z kronikowej Świetlicy Sztuki, uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Bytomiu oraz zaproszeni artyści: Łukasz Jastrubczak, Hanna Kokczyńska & Luiza Marklowska (fot. powyżej) , Paweł Kulczyński, Honorata Mochalska & Andrzej Błachut oraz Anna Witkowska & Adam Witkowski. Noc polarna jest projektem, w którego organizację zostali intensywnie zaangażowani najmłodsi widzowie, dla których galeryjny "white cube" nie stanowi miejsca nieprzyjaznego czy onieśmielającego. Część realizacji dziecięcych została zainspirowana wcześniejszymi wystawami prezentowanymi w Kronice, inne powstały podczas niekończących się rozmów o wymarzonej zimie. I się udało. U nas prawdziwa już była:)