Premiera i Festival, czyli relacje z Zabrza

W ostatni weekend maja w Zabrzu miały miejsce dwa niezwykłe wydarzenia.  29 maja 2009 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się premiera spektaklu "OSKAR I PANI RÓŻA", połączona z warsztatami dla pedagogów i młodzieży o wolontariacie oraz z wystawą fotografii Joanny Nowickiej,  relacjonującej działania Iskierki na śląskich oddziałach onkologii dziecięcej. Natomiast  31 maja zaproszeni zostaliśmy  na POSITIVE MAY FESTIVAL  z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz remontu i doposażenia oddziału w Zabrzu.

Gorąco zachęcamy do zobaczenia niezwykłego spektaklu wg. Éric-Emmanuel Schmitt

„OSKAR I PANI RÓŻA”  w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Marek Pasieczny
Scenografia: Janusz  Pokrywka

Występują: Renata Spinek, Robert Lubawy

W miesiącu czerwcu po spektaklu zapraszamy młodzież  i pedagogów do udziału w warsztatach pt: "CO TO ZNACZY POMAGAĆ?”
Spotkanie ma na celu  przyjrzenie się emocjom towarzyszącym pomaganiu oraz narzędziom, które mogą służyć podnoszeniu jakości niesienia pomocy.
Zastanowieniu się kim jest dzisiejszy wolontariusz  i jaka jest jego rola?..

Prowadzący:
Jolanta Czernicka-Siwecka
(pedagog animacji społecznych) Prezes Zarządu Fundacji "ISKIERKA"
Marta Pawełczak-Szastok (psycholog)
Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu

Dodatkowe informacje: tel. 032 271 54 93 lub organizacja@teatrzabrze.pl

Zapraszamy także na wystawę!

Prezentowane w zabrzańskim Teatrze Nowym fotografie Joanny Nowickiej, to pierwsza odsłona opowieści o dzieciach spędzających swoje dni na śląskich oddziałach onkologicznych, których codzienność swoimi działaniami stara się rozjaśniać Fundacja ISKIERKA. Joanna towarzyszy podopiecznym fundacji i ich rodzinom od początku 2009 roku w chwilach zwykłych i niezwykłych wydarzeń. Wnikliwie rejestruje ludzkie emocje, gdzie świat dziecięcej wrażliwości i radości konfrontowany jest z trudami choroby. To opowieść, która dopiero się rozpoczyna. Kolejne spotkania inspirują i budują relacje.Bo każde spojrzenie ma swoją historię a każdy uśmiech, tak wiele wyrazu.

Joanna Nowicka - fotograf freelancer, pracuje i mieszka na Śląsku. Współpracuje z kilkoma gazetami i agencjami fotograficznymi. W czasie wolnym...fotografuje. Obecnie zajmuje ją, obok tematu iskierkowego, to co nad głowami - architektura Katowic i chmury.
Prace Joanny oglądać można na www.nowicka.art.pl .

Wystawa będzie dostępna do 15 czerwca 2009 w godzinach otwarcia teatru.

31 maja 2009  odbył się natomiast, również w Zabrzu,   POSITIVE MAY FESTIVAL

Imprezę muzyczną zorganizowano na terenie szkolnym przy ulicy Kotarbińskiego 18. Na scenie można było usłyszeć wiele zespołów, takich jak Phonebox, Arkapark czy Polland. Nie zabrakło również lokalnych muzyków, takich jak grupy eS Zet oraz Excerpta. Przygotowane były piknikowe przyjemności w postaci dmuchanych zamków, cukrowej waty, grilla, malowania twarzy, stoisk z popcornem, balonami i zabawkami dla dzieci. Planowano także ciekawe pokazy, między innymi tańca współczesnego, trialu rowerowego czy też drużyny futbolu amerykańskiego Warriors Zabrze. Niestety bardzo niepozytywna pogoda sprawiła że na festiwal dotarli tylko najwytrwalsi. Szkoda, bo zapowiadała się