Spotkanie z orientalnym dźwiękiem sitaru

Tomasz Osiecki to muzyk grający na sitarze – klasycznym indyjskim instrumencie strunowym. Z wykształcenia antropolog kultury oraz pedagog zainspirowany klasyczną muzyką północnych Indii oraz muzyką fusion. W czerwcu odwiedził naszych podopiecznych na trzech śląskich oddziałach onkologicznych. Opowiedział o specyfice i pięknie tego niezwykłego instrumentu oraz zaczarował szpitalne sale orientalnymi dźwiękami sitaru.

Jako muzyk sesyjny współpracował z zespołem Pogodno, Akurat, T.Love, Freak of Nature czy Masala Sound System. Występował na znakomitych festiwalach, takich jak: Heineken Open'er Festival 2008 a na przykład we Wrocławiu podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty razem z Evolution Dejavu grał w Operze Wrocławskiej muzykę do niemego filmu Friedricha Wilhelma Murnaua „Tabu” z roku 1927.

W programie 3 Polskiego Radia był gościem Artura Orzecha w audycji "Prywatna Kolekcja". Razem z multiinstrumentalistą Marcinem Świderskim w marcu 2009 założył zespół Mahadeva, w którym tworzy improwizowane formy muzyczne łącząc brzmienia tradycyjnych instrumentów indyjskich wraz z muzyką elektroniczną i elementami jazzu.

Muzyk zajmuje się również działalnością edukacyjną. Brał udział w szeregu audycji muzycznych dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska pt. „Teatr dźwięku”. W swoim dorobku ma także wiele recitali klasycznej muzyki indyjskiej na terenie Polski.

W Zabrzu, Chorzowie i Katowicach z pasją opowiedział o swojej przygodzie z muzyką i fascynacji czystym dźwiękiem sitaru. Pacjenci przebywający w tym czasie na oddziałach nie tylko mogli oderwać się podczas mini koncertu od codzienności, ale i dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących kultury indyjskiej. To było naprawdę miłe i inspirujące spotkanie!

Bardzo dziękujemy Panie Tomaszu!