Arteterapia i „Iskierkowa Poczta Wielkanocna”

W okresie Świąt Wielkanocnych nasi podopieczni także zakasali rękawy na 3 śląskich oddziałach w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie przygotowując ozdoby świąteczne.

Podczas cotygodniowych warsztatów artystycznych poznawali technikę decoupage. Dzieci wycinały z różnokolorowych serwetek ozdoby i za pomocą specjalnych preparatów utrwalały przygotowane przez siebie kompozycje na jajkach. Tym sposobem tworzyli unikatowe kompozycje na pisankach, które później zagościły na świątecznych stołach.

Na oddziały zawitała również „Iskierkowa Poczta Wielkanocna”. Każdy pacjent miał możliwość stworzenia pocztówki świątecznej w wielkim jajku z własną podobizną. W przygotowanej makiecie wystarczyło użyczyć swojej twarzy i po naciśnięciu przycisku migawki aparatu fotograficznego powstawała wyjątkowa kartka pocztowa, którą potem każdy mógł wysłać do swoich najbliższych. Efekty rewelacyjne – zresztą zobaczcie sami…

Projekt „Arteterapia”, w ramach którego odbywają się zajęcia artystyczne na oddziałach szpitalnych, realizowany jest od początku działalności Fundacji ISKIERKA i cieszy się dużą popularnością. Zajęcia mają charakter cykliczny: 4 godzinny (jeden dzień w tygodniu poświęcony na każdy oddział: wtorek – Zabrze, środa – Katowice, czwartek – Chorzów). W zajęciach arteterapii bierze jednorazowo udział od kilku do kilkunastu podopiecznych przebywających w danym momencie na oddziale oraz ich rodzice, którzy również chętnie się angażują i także poza szpitalem kontynuują tę formę twórczego spędzania czasu z chorym dzieckiem. Projekt ma na celu rozwijanie kreatywności, talentów, wrażliwości estetycznej i zdolności manualnych oraz przełamywanie postawy pasywnej wobec choroby i poczucia izolacji poprzez aktywną i atrakcyjną formę spędzania czasu. Poprzez poznawanie nowych technik artystycznych podopieczni chętnie angażują się w zajęcia. W minionym roku przeprowadzono m.in. zajęcia z tradycyjnych technik plastycznych: akwarela, pastele, malowanie na płótnie akrylami, zajęcia manualne działające na rozwój wyobraźni przestrzennej: gipsowe odlewy, ręczne wykonywanie biżuterii oraz zajęcia z oryginalnych technik artystycznych: tworzenie witraży, mozaiki, ręcznie malowanie jedwabiu, filcowanie, makramy, decoupage, czy batik. Nowy rok to nowe pomysły i kolejni artyści zapraszani do współpracy.