Przejdź do treści
Ustawienia
  • About US
  • Nasze social media
  • Wielkość czcionki
  • kontrast
  • Dla niesłyszących

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna w Operze!

Ci, którzy przedarli się przez zaspy śniegu w ten mroźny wieczór 11 grudnia 2010 i dotarli do Opery Śląskiej, z pewnością nie żałowali. Czekała na nich gorąca atmosfera, pozytywne emocje i moc artystycznych atrakcji.  

https://www.youtube.com/watch?v=BHLWIA4kaFA

Koncert  „DZIECI SZALEJĄ RODZICE SIĘ ŚMIEJĄ” poprowadził, ze swoistym humorem i lekkością Mirosław Neinert z Teatru Korez. W części oficjalnej przywitał przybyłych gości, sponsorów i partnerów projektu. Patron Honorowy prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przekazał swoje słowa uznania dla Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej i idei projektu w formie listu, który odczytał w jego imieniu Pan Michał Staniszewski. Prezes Zarządu Fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka uhonorowała  STATUETKĄ „PRZYJACIEL ISKIERKI”  osoby, firmy i instytucje, których wsparcie i zaangażowanie motywuje do dalszych działań. Tym samym, w 2010 roku nasze stalowe statuetki otrzymali: 

Wojewoda Śląski – Zygmunt Łukaszczyk 
Energomontaż-Południe S.A. 
Proinstal Sp. z o.o. 
Tribag Sp. z o.o. 
Bertani Poland Sp. z  z o.o. 
Miejski Dom „Kultury Szopienice-Giszowiec” 
Dworek „Pod Lipami” Katowice Giszowiec 
Klub Studencki „Fraktal” Mikołów 
Justyna Kowalczyk 
Joanna Nowicka 
Dorota i Roman Kowalczykowie 
Piotr Baron /Program 3 PR 

Zaprosiliśmy także do Rady Honorowej Fundacji ISKIERKA  prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego . To Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM i Ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. (Jest autorem ponad 120 prac naukowych, z których ponad połowa ukazała się w cenionych czasopismach medycznych. Tuż po studiach wyjechał na stypendium naukowe na Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, gdzie później także pracował. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody im. Stevena Hogendijka za najlepszą medyczną rozprawę naukową w dziedzinie medycyny oraz nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę habilitacyjną w 2006 roku). 

Szymon Majewski,  przyjaciel Fundacji ISKIERKA, zainicjował premierę Kalendarza Iskierkowego 2011. Opowiedział o sesji zdjęciowej, w której w roli modelek i modeli wystąpili nasi podopieczni a on sam został miesiącem ”Majem”, o zabawie z elementami scenograficznymi i o tym, dlaczego warto kupić to eleganckie wydawnictwo.  

Prezentacja barwnych zdjęć z różnorodnych projektów zrealizowanych przez nas w mijającym roku zakończyła część oficjalną koncertu.  

Eleganckie wnętrza Opery zobowiązują, więc część artystyczną koncertu rozpoczęło wykonanie klasycznej i zabawnej Symfonii Dziecięcej (L.Mozarta/J.Haydna).  DZIECIĘCA ORKIESTRA ONKOLOGICZNA pod batutą prof. Piotra Sutta  nawiązała do epoki wielkich kompozytorów stylowymi perukami i elementami strojów. Podczas całego koncertu małych i dużych instrumentalistów wspierał pianista  Michał Kuzimski oraz  CHÓR INŻYNIERÓW - Energomontaż Południe S.A. pod batutą Benedykta Odya.  I tak, potrzebujący i darczyńcy spotkali się na jednej scenie, przeżywając ta samą tremę, ogromne emocje i wspólną radość z tego muzycznego spotkania. Z ich towarzyszeniem w zupełnie wyjątkowy sposób zabrzmiały utwory z repertuaru zespołu  RAZ DWA TRZY . Piękne słowa, muzyka, która porwała wszystkich, instrumenty perkusyjne i siła głosów sprawiły, że w Operze zaiskrzyło.  

Następni na scenie pojawili się  ME MYSELF AND I , koncertujący z ISKIERKĄ już po raz trzeci. Magdalena Pasierska, Michał Majeran i Piotr Saulik to energetyczna trójka o niewiarygodnych możliwościach wokalnych, która serca ogólnopolskiej publiczności podbiła niedawno w TVN-owskim „Mam Talent”. Kiedy pojawiły się pierwsze dźwięki utworu „Monkey Song” (który z Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną gościł na kultowej Liści Przebojów radiowej „Trójki”) zaczęło się prawdziwe szaleństwo. Do wspólnej zabawy porwali też publiczność. Potem przyszedł czas na chwilę wyciszenia, oddechu i przedświątecznej zadumy. To zapewnili swym pięknym głosem  REUT RIVKA SHABI  i muzyką  KRZYSZTOF KOBYLIŃSKI.  Rozkołysali, i niejednemu dodali skrzydeł…Popis gry na ksylofonie dał także dyrygent i magik instrumentów perkusyjnych prof. Piotr Sutt, wykonując w niezwykłym tempie „Taniec z szablami” A. Chaczaturiana. Okazało się, że znakomita muzyka znakomicie się broni nawet w najbardziej współczesnych aranżacjach.  

Kiedy RAZ DWA TRZY, ME MYSELF AND I, REUT Z KRZYSZTOFEM kolejno wracali na scenę z następnymi utworami - publiczność delektowała się już każdą nutą i fantastyczną energią którą poczuli wszyscy. Ściany Opery Śląskiej aż tętniły pasją życia. Wracającym z koncertu już nie straszne były mroźne i zasypane śniegiem ulice miast. Rozgrzewała ich radość, siła muzyki i ta niezwykła magia, która rodzi się, kiedy człowiek spotyka drugiego człowieka… 

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji koncertu. Partnerom, wolontariuszom, przyjaciołom Fundacji ISKIERKA a przede wszystkim Małym i Wielkim artystom! Byliście znakomici!  

Szanowną publiczność zapraszamy ponownie za rok! 

Patronat Honorowy:  
Prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego