Kinect dla Kliniki w Bydgoszczy

Już 14 ośrodek onkologii dziecięcej w Polsce włączył się do naszego projektu innowacyjnego zastosowania technologii Kinect w procesie rehabilitacji i terapii dzieci z chorobą nowotworową. 28 marca 2012 roku gościliśmy w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii CM im. Jurasza w Bydgoszczy.

Podopieczni oraz personel medyczny przyjęli nas bardzo miło. Ordynator Oddziału prof. dr hab. n. med. Mariusz Wysocki osobiście testował możliwości nowego sprzętu i w ten słoneczny, wiosenny dzień na 4 piętrze szpitala... jeździł na nartach ze swoim pacjentem Adasiem. Dziewczynom najbardziej podobała się nauka tańca i nie przeszkadzała im ani różnica wieku, ani przybyli dziennikarze. Chłopcy zdecydowanie woleli gry sportowe, gdzie najważniejsza jest precyzja wykonywanych ruchów i współzawodnictwo. Duże brawa otrzymała mała Vanessa, która już przy pierwszej próbie rzuciła w sam środek traczy Darta, zadziwiając starszych graczy. Obserwacja dzieci, które z pełnym zaangażowaniem podskakiwały, biegały czy wykonywały układy choreograficzne, rozwiała też szybko wątpliwości personelu medycznego. Co najważniejsze, zainicjowała też chęć do wspólnej aktywności ruchowej, odreagowania stresu szpitalnego czy integracji.

Tuż przed naszym wyjazdem wzruszona mama Adasia z zachwytem obserwowała syna, który z dużym wyczuciem rytmu tańczył, mając wcześniej problemy z najprostszą funkcja ruchową lewej ręki, zaburzoną na skutek choroby. Takie momenty utwierdzają nas tylko w tym, że projekt znakomicie trafia do dzieci, a przy mądrym doborze gier przez fizjoterapeutów, psychologów czy pedagogów szpitalnych, może być fantastycznym wsparciem rehabilitacji i terapii.

Firmę Microsoft reprezentowała Barbara Dyluś, koordynator programów społecznych w polskim oddziale Microsoft i Jakub Mirski, który odpowiedzialny był za przeszkolenie personelu medycznego i prezentację możliwości tej formy zabawy małym pacjentom oddziału, ze strony partnera projektu. Spotkanie miało znakomitą atmosferę!

Więcej o projekcie: "Kinect - Innowacja w rehabilitacji".