Informacja o projekcie:
Trwający 20 miesięcy (od września 2014 roku do kwietnia 2016) projekt: „KOPALNIA WOLONTARIATU – młodzi dla młodych”, realizowany był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z aglomeracji śląskiej, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG . Projekt dotyczył aktywizacji i integracji dzieci i młodzieży z chorobą nowotworową z terenu Śląska ze środowiskiem rówieśniczym przez wspólne działania projektowe. Długotrwały proces leczenia szpitalnego czy rehabilitacji oraz wynikająca z choroby izolacja społeczna od przyjaciół, koleżanek, kolegów … to oprócz walki o życie i zdrowie, jeden z najtrudniejszych problemów z jakim zmagają się podopieczni Fundacji ISKIERKA.
Od września 2014 roku wydobywaliśmy zatem potencjał, entuzjazm, serce i energię do działania młodych ludzi. Tych, którzy dostrzegają prawdziwego człowieka w wirtualnym szumie, którzy chcą się podzielić swą pasją i energią oraz zaangażować w realne działania. Prace prowadziliśmy z wolontariuszami w miastach, w których znajdują się kliniki onkologii dziecięcej, czyli w Katowicach, Chorzowie oraz Zabrzu.
Odbyły się szkolenia (w sumie 18 spotkań) z zakresu: integracji grupy, rozwoju kompetencji komunikacyjnych, ABC wolontariatu, trening twórczego myślenia, przeciwdziałanie stereotypom, uprzedzeniom i mowie nienawiści oraz metod pracy z dziećmi chorymi. Efektem była realizacja wspólnie wypracowanych pomysłów działań pomocowych, takich jak np. Familijny Park.
Pod nadzorem brygadzistów tak zakasali rękawy, że plan wykonali ponad normę! Wymyślali, animowali, organizowali, angażowali i nawet oddział szpitalny pomalowali:) Dokumentacja ich pracy w naszej Kronice Wydarzeń poniżej:)
Film: KOPALNIA WOLONTARIATU - raport z wydobycia: https://www.youtube.com/watch?v=9hx-XG6RPl8
PORADNIK - który powstał na bazie naszych doświadczeń.
Kliknij na grafikę i zobacz, przeczytaj:
Dodatkowych informacje:
Koordynator Projektu: Izabela Molenda, tel. 600 812 046,
e-mail: kopalniawolontariatu@fundacjaiskierka.pl
Wszelkie informacje organizacyjne można również uzyskać telefonicznie
od opiekuna wolontariuszy: Mileny Skupień tel. 662 563 688,
e-mail: milena.skupien@gmail.com
Kontakt dla mediów: Aneta Klimek-Jędryka, tel. 691 588 046
e-mail: aneta.k-j@fundacjaiskierka.pl
Kronika Wydarzeń:
- W sobotę 23 kwietnia 2016 roku zaprosiliśmy naszą ekipę z KOPALNI WOLONTARIATU na podsumowanie projektu, podziękowanie i nacieszenie się tym, co udało się wspólnie zrealizować przez ostatnie 20 miesięcy. Były certyfikaty, łzy wzruszenia ale i wspólna zabawa, zasłużona po tak ciężkiej pracy. Wolontariusze na koniec projektu dokonali jeszcze jednego dzieła – podjęli się warsztatów kulinarnych i zrobili najlepszą pizzę na świecie. Miejsce było do tego jak najwłaściwsze – bo cała akcja działa się w katowickim studiu kulinarnym „Pole do Popisu”. Na koniec były tańce i wspólne plany na kolejne działania z ISKIERKĄ w sercu…
Więcej zdjęć na: http://fundacjaiskierka.pl/2016/04/kopalnia-wolontariatu-swietuje/
- Kwiecień 2016. Wielki finał projektu: Iskierkowa Kraina Bajek!
Brygada KOPALNI WOLONTARIATU zaprosiła podopiecznych fundacji wraz z rodzicami do przeżycia wyjątkowej przygody! 16 kwietnia 2016 roku w chorzowskiej "SZTYGARCE" (ul. Piotra Skargi 34 a/d) odbyła się bajkowa gra terenowa. Wspólną zabawę pełną atrakcji, przygotowali nasi wolontariusze, których już mieliście okazje poznać podczas wspólnych działań. Gra polegała na tym, aby pogodzić skłócone postaci z ośmiu bajek: Toy Story, Potwory i Spółka, Shrek, Madagaskar, Kraina Lodu, Charli i fabryka czekolady, Minionki i Mała Syrenka.
Uczestnicy otrzymali specjalne mapy w 7 wariantach gry i w ciągu kilku godzin rozwiązywali rożnego rodzaju zagadki i wykonywali twórcze zadania. Musieli np. wystraszyć potwory, odgadnąć smak czekolady, zrobić Pana Bulwę z ziemniaka czy pomóc odzyskać głos Syrence, śpiewając piosenkę. Zabawa była znakomita! Sami zobaczcie: https://www.youtube.com/watch?v=WrH1SfVCxKU
Polecamy relacje medialne:
Dziennik Zachodni
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/chorzow/a/chorzow-bajkowa-gra-terenowa-fundacji-iskierka-w-sztygarce-zdjecia,9883704/
TelPol Info:
https://www.youtube.com/watch?v=GWYExVJ1XOc
ComTv:
https://www.youtube.com/watch?v=rfc0Y-H6CME
Gazeta Wyborcza
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,19933788,podopieczni-fundacji-iskierka-pogodzili-bohaterow-bajek.html
Pełna relacja z wydarzenia: http://fundacjaiskierka.pl/2016/03/17736/
- Marzec 2016. Nadciąga wielki finał projektu. Praca twórca i koncepcyjna na pełnych obrotach. Wolontariusze szykują samodzielnie imprezę integracyjną dla podopiecznych. 16 kwietnia 2016 roku w chorzowskiej Sztygarce - wiele niespodzianek!
- Styczeń-luty 2016. Nasi fantastyczni wolontariusze zaangażowali się w przygotowania do karnawałowego balu dla naszych podopiecznych. Od pomysłu po przygotowania dekoracji, atrakcji i zabawy z dziećmi…Pracy było mnóstwo, ale z tak doborową ekipą możemy wszystko:) A efekt?! sami zobaczcie!
- Niektóre dzieci nie mogły przyjechać na WIEŚ PARTY, to impreza przyjechała na oddziały w Katowicach i Zabrzu. Wolontariusze przygotowali iście wiejskie zabawy. Najbardziej podobał się wyścig jajek, i wbrew pozorom, wcale nie było łatwo pobijać kolejne rekordy! Parę jajek miało nawet bliskie spotkanie z podłogą. Nie zabrakło oczywiście wiejskich tańców, przy których słyszeć można było wszystkie zwierzaki z zagrody. Dzieciaki nie oszczędzały przy tym gardeł. W Chorzowie natomiast w przeddzień balu superwolontariusze wraz z superrodzicami mogli przygotować stroje dla swoich superdzieciaków! Bal superbohaterów także był niesamowity. Uczestnicy mogli z zamkniętymi oczami stworzyć własnego bohatera. Śmiechu przy tym było co nie miara. Oskar czarodziej z Kopalni Wolontariatu zabawiał podopiecznych karcianymi trikami. Było extra!
- Grudzień 2015. Dzięki naszym wolontariuszom z KOPALNI WOLONTARIATU podopieczni na śląskich oddziałach onkologicznych na chwile mogli poczuć się jak elfy w fabryce świętego Mikołaja. Nie mogło zabraknąć warsztatów z ozdabiania styropianowych bombek czy robienia filcowych zawieszek na oddziale w Zabrzu. Było kolorowo i brokatowo. Ile uczestników, tyle różnych pomysłów. W Chorzowie razem z podopiecznymi stworzyli Iskierkową drużynę harcerską. Nauczyliśmy się budować profesjonalne ognisko, rozszyfrowywać tajne kody, śpiewać piosenki i każdy mógł zrobić sobie swoją kanapkę. Za wszystko można było zdobyć harcerską odznakę!Makaron nie do jedzenia? To możliwe tylko z naszymi wolontariuszami! Użyli makaron aby ozdabiać choinki! Wyszły naprawdę rewelacyjnie. Z kolorowej włóczki dziewczyny pokazały, w jaki prosty sposób można zrobić pompony aby następnie je zamienić w bombki i inne stworki. Kolorowe słodkie kulki, pisaki lukrowe, gwiazdki, kamyki i dużo innych posypek wylądowało też na naszych pysznych piernikach. Jeszcze do kompletu lampiony z pomarańczy i goździków, kilka gipsowych figurek. Teraz można zacząć świętować :)
- Listopad 2015. Na jesiennych warsztatach z zakresu arteterapii na dziecięcych oddziałach onkologicznych na Śląsku robiliśmy z Kopalnią Wolontariatu piękne kolorowe kompozycje z suszonych liści. W Zabrzu i w Chorzowie wspólnie z wolontariuszami ozdabialiśmy kartonowe pudełka po sokach, zamieniając je w niepowtarzalne karmniki. Każdy uczestnik warsztatów mógł zapoznać się z techniką decoupage i ozdobić barwnymi serwetkami pudełko na herbatę lub inny skarb. W Katowicach pomysłowe wolontariuszki wprowadziły nas w świat muzyki i wspólnie z nimi stworzyliśmy szereg nietuzinkowych instrumentów. Nie mogło także zabraknąć zabaw i wróżb andrzejkowych.
28 listopada pomagali w organizacji koncertu Fundacji ISKIERKA "MAMY TĘ MOC!" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
- Październik to dla "Kopalni Wolontariatu" czas ogromnej aktywności. Głowy pełne pomysłów i ręce chętne do pracy. Tak można scharakteryzować naszych wolontariuszy.
Przygotowali imprezę z okazji Halloween dla naszych podopiecznych przebywających na oddziałach onkologicznych w Zabrzu, Chorzowie i i Katowicach. Od koncepcji po animowanie kreatywnych zabaw.
Po ośmiu latach od remontu katowickiego Oddziału Ratunkowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka przystąpiliśmy znowu do działania i zabraliśmy się do odnowienia Izby Przyjęć Pediatrii. Najpierw potrzebna była burza mózgów. Ściany wymagały nie tylko odświeżenia, ale też wprowadzanie nowej dekoracji. Specjalnie na tę okazję spotkaliśmy się w biurze ISKIERKI, żeby stworzyć projekt ściennych aranżacji. Efekt miał zawierać w sobie zarówno efekt optycznego powiększenia pomieszczeń, jak i stworzenia miejsca miłego dla oka. Wspólna praca naszej iskierkowej artystki Oli, jak i wolontariuszy, przyniosła fantastyczne efekty . W weekend, 24 i 25 października przystąpiliśmy do działania. Dwa dni tworzenia, pracy, całkowitego zaangażowania. Jak widać, było warto. Wolontariusze poświęcili wolny czas dla stworzenia lepszej atmosfery i udowodnili, że Kopalnia Wolontariatu działa pełną parą.
- Wrzesień to dla wielu początek roku szkolnego. Czas na zakup nowych książek, plecaków, kredek, ołówków, piór. Kopalnia wie najlepiej, że dobrze jest trzymać te przybory w swoich wyjątkowych piórnikach, a zrobienie ich samemu to mega frajda. Dla niektórych to pierwsza klasa i wielkie emocje, ale inni to już szkolni wyjadacze. Jedni i drudzy będą czytać nowe książki, więc zakładki do nich też są niezbędne. I tu znowu nasi wolontariusze znaleźli na to sposób. Podczas warsztatów na oddziałach w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu wykopaliśmy talenty tkwiące w dzieciakach. Zrobiliśmy piękne piórniki i zakładki wykonane metodą decoupagu. Wolontariusze udzielali rad i pomagali w procesie twórczym pacjentów naszych oddziałów. Małe dzieła wyszły najlepiej, bo i wszyscy są wyjątkowi. Zarówno dzieciaki jak i Kopalnia, za co Wam wielkie podziękowania!
- 12 września 2015 r. odbył się Festiwal Organizacji Pozarządowych w Katowicach. Była to świetna okazja dla organizacji III sektora do zaprezentowania siebie mieszkańcom regionu a także dla KOPALNI WOLONTARIATU do sprawdzenie form prezentacji działań społecznych. Miasteczko festiwalowe, w którym nie zabrakło wolontariuszy KOPALNI, powstało w sobotę w Parku Powstańców Śląskich. Można było zrobić samodzielnie swoje przypinki i magnesy oraz stworzyć pluszaki. Na scenie prezentowały się osoby i zespoły związane z Katowicami. W centrum miasta odbyła się gra miejska. a odwiedzając poszczególne strefy miasteczka mieszkańcy mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z organizacjami pozarządowymi. Dziękujemy za tak liczne odwiedziny naszego stoiska oraz wolontariuszom za aktywność i zaangażowanie.
- W sierpniu odbył się Bal Bajkowy przygotowany oczywiście przez Kopalnię Wolontariatu. Dzieci zamieniły się w księżniczki i rycerzy. Razem z wolontariuszami stworzyli swoje korony, tarcze, miecze i herby. Bal był też świetną okazją na wykazanie się znajomością bajek i ich bohaterów podczas zabawy w odgadywanie zagadek. Dodatkową atrakcją była tzw."próba smoka", czyli wrzucanie piłeczek go do wcześniej przygotowanej postaci smoka. Jak zwykle było kolorowo i wesoło.
- Wakacyjne upały tylko stymulują kreatywność naszej brygady. Ekipa Kopalni zorganizowała na oddziałach szereg barwnych i różnorodnych wydarzeń dla podopiecznych Fundacji. Malowaliśmy koszulki i tasze na zakupy, tworzyliśmy indiańskie łapacze snów i talizmany, szyliśmy misie, które zachwyciły obdarowany nimi personel medyczny. Innym razem robiliśmy biżuterię i konstruowaliśmy samoloty. Było też kino na siedząco i leżąco - Minionki i obowiązkowy popcorn.
Wszystkich obecnych i byłych podopiecznych, chcących zrobić sobie różdżkę, strzelać z łuku i grać w kości zaprosiliśmy 8 czerwca 2015 r., w poniedziałkowe popołudnie, do Górnośląskiego Parku Etnograficznego (SKANSEN) przy ul. Parkowej 25 w Chorzowie na organizowany przez Fundację ISKIERKA
FAMILIJNY PARK!
FAMILIJNY PARK to wydarzenie realizowane w projekcie Kopalnia Wolontariatu – Młodzi Dla Młodych w ramach programu Obywatele Dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG. Przez ponad pół roku młodzież z terenu Śląska uczestniczyła w cyklu szkoleń fundacji, aby teraz przystąpić do samodzielnego działania i przygotować pierwszą imprezę integracyjną według własnego pomysłu dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA. I tak, o godzinie 16:00 otwarły się dla uczestników granice trzech bogatych w atrakcje krain:
Kowbojów i kowbojki, Indian i Indianki zaprosiliśmy na Dziki Zachód, gdzie czekały na nich kucyki do ujeżdżenia oraz strzały gotowe do wystrzelenia do celu. Fani Harrego Pottera mogli odwiedzić Chatkę Hagrida. To właśnie tutaj każda czarodziejka i czarodziej mogli wyrobić różdżki, a także wziąć udział w meczu quidditcha oraz turnieju trójmagicznym. Amatorzy gadających papug i drewnianych nóg obrali kurs na Port Piratów. W tamtejszej tawernie było wielu chętnych by zagrać w pirackie gry, takie jak kości, czy karty. Na śmiałków czekały nagrody w postaci fragmentów mapy, która złożona w całość pokazywała drogę do ukrytego pirackiego skarbu:) Zabawa była znakomita!
Polecamy relacje w mediach:
Gazety Wyborczej , Dziennika Zachodniego a także w TVP Katowice (time 09:22) i w Teleexpressie
W Familijnym Parku spotkali się byli i obecni podopieczni wraz z rodzinami, personel medyczny trzech śląskich ośrodków leczenia onkologii dziecięcej, przyjaciele i wolontariusze Fundacji ISKIERKA. To okazja do integracji i odreagowania stresu towarzyszącego chorobie na neutralnym gruncie oraz wspólnej zabawy. To również naturalna grupa wsparcia, wymiana doświadczeń - a przede wszystkim radość spotkania za które wszystkim uczestnikom serdecznie DZIĘKUJEMY!
foto: Marta Chrobak :)
- Weszliśmy w fazę REALNYCH DZIAŁAŃ pełną parą! W trakcie szkoleń nasza brygada zamieniła się w zgrany zespół pełen zalążków twórczych pomysłów działań na rzecz podopiecznych ISKIERKI. Równolegle ekipa Kopalni wdrażała się w dotychczasowe działania Fundacji, ucząc się w terenie i praktyce i aktywnie je współtworząc. Po wspólnym przygotowaniu koncertu i balu wolontariusze wzięli udział w warsztatach arteterapeutycznych na oddziałach m.in. w egzotycznym spotkaniu z Nomadami czy tworzeniu mazurków wielkanocnych. Tonę energii i kreatywności wydobyliśmy podczas opracowywania koncepcji dużej akcji integracyjnej w plenerze dla 200-300 osób. Wkrótce spodziewajcie się zaproszenia.
- " Praca z pacjentem onkologicznym" to już ostatnie ze szkoleń, jakie przygotowaliśmy dla uczestników Kopalni Wolontariatu. Kolejność oczywiście nieprzypadkowa, ponieważ po pierwszych doświadczeniach na oddziałach wolontariusze podzielili się swoimi wątpliwościami, refleksjami i oczywiście pomysłami. Skupiliśmy się w szczególności na potrzebach każdego człowieka, które stanowią punkt wyjścia do tworzenia koncepcji dalszych działań, tak, by pomagać "mądrze" i świadomie. Z wolnych skojarzeń zrodziła się głęboka refleksja, że wszyscy mamy te same potrzeby, zarówno w trakcie choroby jak i wtedy gdy jesteśmy zdrowi, tylko czasami sytuacja utrudnia nam ich zaspokojenie i tu jest właśnie pole dla naszych drogich wydobywców. Oczywiście od refleksji przeszliśmy do tworzenia i wolontariusze mogli dać ujście swojej kreatywności. Powstały wspaniałe pomysły warsztatów, imprez, wycieczek dla naszych podopiecznych. Teraz pozostaje tylko poczekać jak refleksje i pomysły przeradzają się w realne działania, a relacja z tego etapu już niebawem....
- „Przeciwdziałanie stereotypom, uprzedzeniom i mowie nienawiści” – to temat naszych kolejnych spotkań szkoleniowych, które odbyły się w dniach 11, 13, 19 marca w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie. Temat obok którego nie sposób przejść obojętnie, zawsze budzący emocje, bo przecież każdy z nas doświadcza go osobiście. Wszyscy uczestnicy, każdy na swój sposób, dał temu wyraz angażując się w dyskusje, ćwiczenia, dzieląc się odważnie swoimi doświadczeniami czy po prostu słuchając z otwartością innych. Obejrzeliśmy też wspólnie film dokumentujący jeden z najważniejszych eksperymentów dotyczących dyskryminacji – „Niebieskoocy”.
- W naszej Kopalni Wolontariatu nie ma strajków i wydobycie idzie zgodnie z planem. Za nami kolejne szkolenia, gdyż konsekwentnie podnosimy kompetencje naszej brygady. 18 lutego w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu, 19 lutego w Chorzowskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i 20 lutego w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach przeprowadziliśmy TRENING TWÓRCZEGO MYŚLENIA.
Podczas trzech spotkań nasi wolontariusze mieli możliwość przyjrzeniu się swoim twórczym możliwościom, sprawdzić i nazwać swoją kreatywność, jak i popracować twórczo w grupie. Przeprowadzono dwa ćwiczenia z zakresu rozwoju kreatywności. Oznaką naszej pracy były przywdziewanie kapelusze określających różnorodność w stylach myślenia, jak i konstrukcja lądowisk dla delikatnego przedmiotu jakim jest kurze jajko. Wbrew pozorom twórcze myślenie jest bowiem potrzebne w najróżniejszych momentach pracy, szczególnie wolontariackiej. Było interesująco, inspirująco, zabawnie, po prostu kreatywnie...
- 14 lutego 2015 roku zaprosiliśmy zaprosiliśmy byłych i obecnych podopiecznych fundacji wraz z rodzinami na 9 KOSMICZNO-WALENTYNKOWY BAL KARNAWAŁOWY w samym sercu katowickiego Giszowca:) Nasza niezawodna ekipa z KOPALNI WOLONTARIATU zaangażowała się w przygotowanie balu dosłownie nieziemsko. Od wystroju sali po poprowadzenie animacji i warsztatów dla dzieci. Załoga osiągnęła wysokie loty i spisali się kosmicznie!
- Wolontariusze w akcji! Pierwsze spotkanie z małymi pacjentami oddziałów onkologicznych miało miejsce podczas bali przebierańców w dniach 3,4,5 lutego 2015 roku. To nasza coroczna zabawa dla tych chorych dzieci które nie mogą wziąć udziału w BALU INTEGRACYJNYM - 14 lutego w Katowicach, a którym też chcieliśmy zapewnić porcje uśmiechu i karnawałowej zabawy. W tych dniach szpitalne korytarze stały się pięknymi salami balowymi, a przy dźwiękach muzyki i fantastycznej zabawy udało się zapomnieć o kroplówkach. Nasza iskierka radości! Uśmiech po pas, świetna zabawa i nieoceniona pomoc naszych wolontariuszy z Kopalni Wolontariatu. Pierwsze koty za płoty, czyli kopalnia zaczyna dzielić się swoja pasją i talentem na oddziałach. To był naprawdę bardzo udany debiut :)
Kolejne szkolenia wolontariuszy – tym razem z rozwoju kompetencji komunikacyjnych – za nami. KOPALNIA WOLONTARIATU wydobywa potencjał i uczy jak budować relacje z małymi pacjentami. A na początku, bardzo ważne są:
- Rozmowa... dialog... wymiana informacji... komunikacja...w jaki sposób mówię... co inni słyszą... jak mnie widzą... czy potrafię słuchać...
mimika... gestykulacja... mowa ciała... emocje... pierwsze wrażenie... tolerancja... narząd mowy...
Tych i wiele, wiele innych skojarzeń, myśli i opartych o nie własnych doświadczeń wypowiedzieliśmy w czasie trzeciego już szkolenia KOPALNI WOLONTARIATU - tym razem pod hasłem: "ROZWÓJ KOMPETENCJI KOMUNIKACYJNYCH" , które odbyły się 9.01.2015 w Katowicach, 14.01.2015 w Zabrzu i 22.01.2015 w Chorzowie. Przyglądaliśmy się wraz z uczestnikami sposobom porozumiewania się, ich wagi w naszym życiu, poddaliśmy refleksji a wszystko po to,by być bliżej drugiego człowieka. By dobrze go zrozumieć i być zrozumianym, na co dzień i w czasie spotkań z podopiecznymi Iskierki, które zbliżają się wielkimi krokami...
- Integracja się zadziała i zaangażowanie wolontariuszy coraz większe. Zakasując rękawy dzielnie pomagali na przełomie roku w pracach biura fundacji w Chorzowie przy pakowaniu i rozsyłce iskierkowych kalendarzy:)
- W okresie przed świątecznym opiekunowie każdej z grup wolontariuszy w ramach projektu „Kopalnia Wolontariatu” spotkali się w celu zrealizowania kolejnego tematu szkolenia, jakim jest „INTEGRACJA GRUPY”. Podczas tych trzech spotkań w Katowicach 05-12-2014, Zabrzu 10-12-2014, Chorzowie 17-12-2014, uczestnicy poprzez wspólne rozmowy, wspólne działanie, zabawę, mieli możliwość bliżej się poznać, podzielić się doświadczeniem, opowiedzieć o swoich umiejętnościach i doskonalić pracę w mniejszych podgrupach. Cały ten wspólnie spędzony czas opiewał w dawkę dobrej zabawy i uśmiechu. Spotkanie to pozwoli na ugruntowanie się znajomości między członkami grup i przygotowanie ich do realizacji kolejnych etapów projektu jako już zespołu wolontariuszy Fundacji ISKIERKA.
- Fedrowanie w „Kopalni wolontariatu” rozpoczęło się na dobre! Blisko 25 „kopalnianych” wolontariuszy zaangażowało się w przygotowanie i obsługę koncertu „Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej”, który odbył się 29 listopada 2014 r.! Pomagali w dekorowaniu i pakowaniu pierników (21.11 w Katowicach), zajmowali się dziećmi biorącymi udział w projekcie, obsługiwali punkty gastronomiczne. Razem z zespołem Fundacji ISKIERKA przygotowali też stanowisko kiermaszowe a potem dzielnie przy nim dyżurowali. I co najważniejsze – pomimo ciężkiej pracy i niemal kilkunastu godzinach w ciągłym biegu, uśmiechy nie schodziły im z twarzy. Byli i są rewelacyjni! A my jesteśmy przekonani, że z taką załogą, naszej kopalni kryzys nie straszny. foto: Marta Chrobak
"My, jako wolontariusze, tylko pomagaliśmy. Ja podziwiam tych rodziców i dzieci, które pomimo choroby nadal się uśmiechają. One nic nie udają. To był najpiękniejszy koncert jaki widziałam. Jestem dumna z tego, że mogłam przyczynić się przynajmniej w jakimś małym stopniu, by się do jego powstania przyczynić..."
"Brak słów by to opisać powiem tylko tyle że nie sądziłam, że tak pięknie mógł wyjść ten koncert czekam na więcej takich imprez !"
- to tylko kilka wrażeń wolontariuszy po wspólnym działaniu, które pojawiły się na FB. A to dopiero rozgrzewka:)
- Za nami pierwsze szkolenia w których w ramach projektu „Kopalnia Wolontariatu” brali udział jego uczestnicy. Grupy wolontariuszy na spotkaniu ( 13.11 w Chorzowie, 14.00 w Katowicach i 19.11 w Zabrzu) zatytułowanym „ABC Wolontariatu”. Razem z Opiekunami i koordynatorką wolontariatu, zastanawiali się, czym tak naprawdę jest wolontariat. Próbowali tworzyć swoją własną definicje tego słowa, poznali prawa i obowiązki wolontariuszy. Mogli też przyjrzeć się umowom wolontariackim, które przygotowali dla nich pracownicy Fundacji. Na szczęście nie całe spotkania przebiegały w atmosferze formalno-prawnej. Były również zabawy integracyjne i energetyzujące, czas na pracę w zespołach a przede wszystkim czas na poznanie i zacieśnianie więzi. Co powstało? Na pewno wiele fajnych zdjęć. A poza tym, grupa w Chorzowie stworzyła m.in. katalog cech i umiejętności wolontariusza idealnego (oczywiście jest to wolontariusz Fundacji ISKIERKA!). W Katowicach i Zabrzu mocno skupiliśmy się na różnorodności wolontariatu a także nieskończonych niemal możliwościach działań wolontariuszy. Wszyscy zastanawialiśmy się też nad tym, co w najbliższej przyszłości możemy robić dla podopiecznych fundacji.
- Pierwsze SPOTKANIA INFORMACYJNE dotyczące projektu Kopalnia wolontariatu – młodzi dla młodych za nami. W dniach 27-29.10.2014 w Chorzowskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach i Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Zabrzu pojawiło się w sumie 77 młodych, pełnych zapału ludzi, uczniów szkół ponadgimnazjalnych aglomeracji śląskiej. Wraz z partnerem projektu za pomocą słowa, obrazu, muzyki i interakcji staraliśmy się przekazać istotę przyszłych wspólnych działań i przy okazji trochę się poznać.
Rekrutacja .
- Masz zapał, jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej na Śląsku a nie wiesz jak go spożytkować? Ten projekt jest dla Ciebie!
- Dołączając do iskierkowej brygady wydobędziesz swój potencjał i nauczysz się jak go przekuć w realne działania pomocowe.
- Najpierw poznasz ciekawych ludzi i przejdziesz interesujące szkolenia. Wspólnie będziemy tworzyć i realizować pomysły na rzecz podopiecznych ISKIERKI.
Chcesz dołączyć do projektu? Pierwsze spotkania informacyjne:
27.10.2014, g. 17.00 - Chorzów,
Chorzowskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Powstańców 70/3
28.10.2014, g. 17.00 - Katowice,
Regionalne Centrum Wolontariatu, ul. Warszawska 19
29.10.2014, g. 17.00 - Zabrze
Centrum Organizacji Pozarządowych, Brodzińskiego 4
Pobierz, wypełnij kartę zgłoszenia >>> kopalnia_wolontariatu_karta_zgloszeniowa
prześlij na adres: kopalniawolontariatu@fundacjaiskierka.pl
lub dostarcz do biura fundacji: Biuro Fundacji ISKIERKA, ul. Urbanowicza 19, 41-500 Chorzów, pn-śr 9-17, cz-pt 9-15, tel. 32 241 26 65