Przejdź do treści
Ustawienia
  • About US
  • Nasze social media
  • Wielkość czcionki
  • kontrast
  • Dla niesłyszących

ISKIERKOWE DZIECI - wystawa fotografii

 

Bohaterowie wystawy inspirują, motywują i uczą, nas dorosłych, zupełnie innego spojrzenia na świat. Bez patosu i zbędnej dramaturgii, z dystansem i poczuciem humoru. Bo każde spotkanie z iskierkowymi dziećmi, czy to w szpitalu czy poza nim, to osobna historia. Historia odwagi, siły, wyobraźni i marzeń.

Ta wystawa jest także spotkaniem. Trzech fotografów, trzech rożnych spojrzeń i wrażliwości: TOMKA SIKORY mistrza wędrującego z aparatem po świecie od ponad 30 lat, JOANNY NOWICKIEJ fotografującej „iskierki” od 2008 roku i EWY MIKETY, mamy podopiecznej fundacji która przygodę z fotografią rozpoczęła w trakcie leczenia córki. To wyjątkowe spotkanie opowiedziane obrazem, wyobraźnią i magią światłoczułej materii. 

To zaproszenie do świata dzieci zmagających się z chorobą nowotworową ich rodzin, któremu od ponad 10 lat towarzyszy Fundacja ISKIERKA. Pomaga z pasją i swoistą przekorą. Nie gra na uczuciach, a jej podopieczni  i ich rodziny potrafią uśmiechać się, mówiąc o chorobie. Uczy radości życia, wzmacniania potencjału i uważności na to, co ważne. Jak towarzyszyć choremu dziecku i jego rodzinie, ale pozytywnie i konstruktywnie. Poprzez słuchanie, otwartość, empatię  i nieszablonowe, jak ten, pomysły. 

 

TOMEK SIKORA : „Kiedyś na wystawie pewien młody fotograf powiedział mi: „Cieszę się, gdy oglądam te zdjęcia, bo twoja fotografia jest taka radosna”. Pomyślałem: „Boże, jak fajnie”. Nigdy nie mówiłem o tym głośno, ale zawsze marzyłem, by ona była tak postrzegana. Żeby robić coś takiego, co będzie ludzi cieszyć.” 

JOANNA NOWICKA: „Pamiętam, kiedy Jola Czernicka dała mi zielone światło i mogłam rozpocząć moją fotograficzną opowieść o dzieciach przebywających na śląskich oddziałach onkologii dziecięcej. Cieszyłam się, ale równocześnie miałam sporo wątpliwości - czy nie będę zbyt nachalna dotykając trudnych, wręcz intymnych sytuacji tych dzieci i ich rodziców. Szybko przekonałam się, że moja praca sprawia przede wszystkim radość dzieciakom, prowokuje do zabawy, dokumentuje rodzinne chwile pełne szczęścia i wzruszeń, uzupełnia dzienniczek wspomnień. A mnie przekierowała na nieco inny tor postrzegania tak zwanej codzienności, poczucia szczęścia i zadowolenia z własnego życia. Dziękuję za te spotkania." 

EWA MIKETA „Na sesjach obok żartowania i zabawy wszyscy ciężko pracowaliśmy. Te sesje nie były łatwe w realizacji, ale dzięki dystansowi dzieci, ich wielkiemu "chcemisię", uporowi i świadomości jaki cel przyświeca wydarzeniu - wspaniale dały radę! To są bohaterzy! Bohaterzy życia! Bohaterzy Fundacji! Bohaterzy zatrzymanych, pełnych radości i wiary oddechów!” 
 
___________________________________________________________________________ 
iskierkowedziecishort2 
TOMEK SIKORA 
Polski fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych. Wędruje z aparatem po świecie od ponad 30 lat. Z początkiem stanu wojennego wyjechał do Australii dzięki czemu jego kariera nabrała międzynarodowego wymiaru. Giorgio Armani, Yohji Yamamoto, czy Prada to te nazwiska, z którymi współpracuje w świecie mody. Kilkadziesiąt wystawy jego prac można było oglądać w Europie, Azji, USA i Australii. Zdobywca niezliczonych nagród na całym świecie.  Autor jest twórcą międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontynental, Singapore Airlines, Reebok. Wraz z Andrzejem Świetlikiem powołał do życia Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Jak sam mówi, fotografia jest dla niego nieustannym poszukiwaniem, w którym nie ma granic, pod warunkiem, że fotograf sam ich sobie nie wyznacza. www.tomeksikora.eu 

  • 3 września 2015 r. miało miejsce pierwsze spotkanie z podopiecznymi Fundacji ISKIERKA. Mali pacjenci oddziału w Zabrzu poznali historię jego wspólnej podróży z drewnianym przyjacielem Pinokiem. Stało się to inspiracją do wydania przez ISKIERKĘ interaktywnej książeczki edukacyjnej do wspólnej zabawy rodziców z dziećmi  „PINOKIA podróże małe i duże” . Towarzyszą jej zabawne, rymowane teksty Zbyszka Śląskiego, które inspirują i zachęcają do napisania własnej historii i kreatywnej zabawy.
  • Barwne portrety podopiecznych fundacji, które prezentujemy na wystawie zainspirowały powstanie Kalendarza ISKIERKI na 2017 rok. Podczas wspólnego wyjazdu do słonecznej Toskanii fotograf z wrażliwością i przenikliwością obserwatora świata skomponował serię zdjęć, których motywem przewodnim są opowieści kryjące się w spojrzeniach i uśmiechach. Otaczają ich dary natury, znalezione na okolicznych wzgórzach pełnych kolorów jesiennego słońca.

JOANNA NOWICKA 
Jest zawodowym fotografem od 2006 roku, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, doświadczonym fotoreporterem prasowym (publikacje m.in. w Gazecie Wyborczej, Financial Times). Fotografowała wielu artystów, osobowości świata biznesu i polityki. Pomaga firmom, instytucjom i przedstawicielom wolnych zawodów kreować profesjonalny wizerunek. Jest artystą z pasją do portretów wykonywanych tradycyjną metodą przy użyciu analogowego aparatu. 

Z Iskierką związana od 2008 roku - zrealizowała wiele sesji fotograficznych na potrzeby kampanii 1%, kilku kalendarzy, strony internetowej czy materiałów informacyjnych Fundacji. www.joannanowicka.com 

EWA MIKETA 
Uwielbiam ludzi z całym ich bałaganem wewnętrznym i zewnętrznym. Lubię ich prostotę i komplikację. Wszystko co niosą ze sobą ludzie wzbogaca mnie, zatem wielkim zaszczytem jest dla mnie móc wejść w to ze swoim aparatem. Jestem samozwańczą fotografką, która pewnego dnia obudziła się i stwierdziła, że fajnie byłoby zrobić dla ludzi coś więcej, aniżeli być tylko po prostu miłą… Zatrzymywać ich drogi i oddechy wydane w konkretnej chwili - to jest coś!

Z Fundacją ISKIERKA poznaliśmy się na oddziale onkologii dziecięcej w zabrzańskiej klinice jedenaście lat temu, podczas leczenia mojej córki. Już wtedy narodziła się między nami przyjaźń i współpraca. Gdy zaczęłam fotografować w 2012 roku prawie od razu zagościłam w "onkologicznych" pokoikach małych pacjentów. Chciałam pokolorować świat tych dzieci, powygłupiać się z nimi i zatrzymać czas...zatrzymać ich oddechy...W 2014 fundacja zobaczyła jak wielką radość nam to sprawia i zaprosiła mnie do stworzenia kalendarzy. W 2015 roku powtórzyliśmy to samo szaleństwo. www.ewamiketa.pl