Superbohaterowie ISKIERKI w projekcie Teatru Ateneum

W kwietniu rozpoczął się projekt " Superbohaterowie "  realizowany przez Teatr Ateneum z Katowic.

W ramach zajęć literacko-teatralnych przeprowadzone zostały warsztaty z opowiadania historii, co by było gdyby dzieci były superbohaterami. Jak piszą pomysłodawcy projektu:

Bohaterami opowieści są dzieci, które pomagając innym, niosą dobro. Superbohater zawsze jest szlachetny i wielkoduszny, oczywiście miewa wady i chwile słabości, ale w sytuacjach zagrożenia potrafi poświęcić się dla innych. Dba też o przyrodę, zwierzęta oraz zauważa chorych i potrzebujących. Chyba każdy z nas chciał być kiedyś superbohaterem i posiadać niezwykłe moce. Bohaterowie dziecięcych opowieści potrafią wspinać się po ścianach, latać, ożywiać przedmioty i przyrządzać uzdrawiające potrawy, a nawet zamrażać złoczyńców. Czasem ich wielka moc polega na przytuleniu kogoś smutnego lub wysłuchaniu samotnej osoby. Czytając dziecięce opowieści, szybko zrozumiemy, że w każdym z nas drzemie pierwiastek superbohatera, wystarczy go tylko uwolnić.

Do projektu oprócz podopiecznych ISKIERKI z oddziałów szpitalnych zaproszono dzieci z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” oraz Szkoły Podstawowej nr 19 im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Forma działań okazała się tak atrakcyjna, że do zadania włączyło się również kilkoro Uczniów  Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu oraz Zespołu Szkół Społecznych „Nasza Szkoła” w Zabrzu.

Fot. Paweł Szymkowiak

Historie wykreowane przez dzieci posłużyły jako punkt wyjścia do stworzenia zarówno słuchowiska, spektaklu teatralnego, jak i udramatyzowanego czytania z udziałem aktorów Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

Diabeł Rokitka i Superbohaterowie - słuchowisko
Superbohaterowie - spektakl