Reprezentacja ISKIERKI na międzynarodowej konferencji w Brukseli

Od lat Fundacja ISKIERKA obecna jest na różnych konferencjach, wydarzeniach czy forach dyskusyjnych w Polsce, gdzie tematem przewodnim jest obszar onko-hematologii dziecięcej. Jeśli jednak zaproszenie dociera do nas prosto z Brukseli, to powodów do radości i dumy jest tym więcej.

Jako jedyna organizacja z Polski wzięliśmy udział w wydarzeniu „Meeting on Improving access to best paediatric cancer treatments and expertise across Europe”, które odbyło się w dniach 31.01 – 01.02.2019 r. w Brukseli . Organizatorem wydarzenia było SIOP Europe, JARC oraz ERN PaedCan, a wzięło w nim udział 20 krajów. Europejskie Towarzystwo Onkologii Dziecięcej (SIOP Europe) to jedyna ogólnoeuropejska organizacja reprezentująca wszystkich specjalistów zajmujących się nowotworami wieku dziecięcego. Z ponad 1850 członkami w 35 krajach europejskich, SIOPE jest liderem, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę i wyniki dla wszystkich dzieci i nastolatków z nowotworami w Europie.

Konferencja dotyczyła zarówno problemów z jakimi borykają się hematolodzy i onkolodzy dziecięcy podczas diagnozy i leczenia jak i tych, z którymi mierzyć się muszą rodzice chorych onkologicznie dzieci. Spotkanie reprezentantów tak wielu krajów Europy pokazało nam jak wiele zostało już zrobione – z czego jesteśmy ogromnie dumni, ale też jak wiele jeszcze przed nami. Było to pierwsze nasze wystąpienie na arenie międzynarodowej, które chcemy by zaowocowało współpracą z organizacjami o podobnym profilu. Chcemy rozwinąć skrzydła by móc czerpać z doświadczenia innych krajów, dzieląc się jednocześnie naszymi dobrymi praktykami, a wszystko to by połączyć siły w walce o dobrą opiekę nad chorymi dziećmi i ich rodzinami.

Fundację ISKIERKA reprezentowały Prezes Fundacji Jolanta Czernicka – Siwecka oraz Magda Stajno, Koordynator ds. międzynarodowych. Od strony medycznej nasz kraj reprezentował Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu.