Akcja ”Profilaktyka ma moc” wystartowała!

"Profilaktyka ma moc" jest projektem organizowanym przez Fundację ISKIERKA i grupę Biegniemy z Mają - organizatorów corocznych biegów „Biegniemy z Mają dla…” w Wapienicy (Bielsko – Biała).

Główny partnerem projektu jest PZU w ramach działania „POMOC TO MOC”. Celem projektu jest wyrabianie w społeczeństwie nawyków dbania o zdrowie i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym poprzez regularne badania profilaktyczne. Projekt kierowany jest do rodzin i służyć ma wczesnej wykrywalności chorób cywilizacyjnych, w tym również chorób nowotworowych.

Projekt zrodził się w głowie Kasi Piątek – mamy podopiecznej Fundacji ISKIERKA - Mai, która od 2014 roku zmaga się z chorobą nowotworową . Jak sama mówi „Realizujemy ten projekt, aby podnieść świadomość i mówić o profilaktyce – jasno, prosto i przejrzyście. Nie są to tematy łatwe, ale fakt, że jesteście z nami co roku (podczas biegów „Biegniemy z Mają dla…”) świadczy o Waszej dużej wrażliwości i właśnie świadomości. [… ="undefined"] Może ktoś z Was pochyli się z uwagą nad tymi treściami. Może dzięki tym informacjom dostrzeże niepokojące objawy, nie tylko chorób nowotworowych. Może złapie chorobę w zalążku. [… ="undefined"] Dlatego wierzę w profilaktykę, wierzę, że warto obserwować, że warto zapobiegać… i do tego Was mocno zachęcam”.

12 maja 2019 roku zaprosiliśmy mieszkańców Bielska – Białej i okolic do Bielskiego Centrum Kultury , aby umożliwić im dostęp do profilaktyki na wielu polach, praktycznie na wyciągnięcie ręki i pokazać jej istotną rolę w życiu codziennym. Tego dnia na wszystkich zgromadzonych czekały:

Vouchery na bezpłatne badania:

• USG dla dzieci – 450 badań realizowanych przez Szpital Pod Bukami.
  • USG tarczycy – 300 badań, które zrealizuje Szpital św. Łukasza.
  • USG piersi – 150 badań w Klinice Danea.
  • USG ginekologiczne, połączone z cytologią i wizytą ginekologiczną – 100 badań realizowanych przez Klinikę Danea.

Bezpłatne konsultacje w ramach:

• Strefy pediatrycznej (Szpital Pod Bukami, NeoMed): pediatrzy, konsultacje profilaktyczne, ratownicy medyczni.
  • Strefy zdrowego odżywiania (Dietetyka św. Łukasza): dietetycy, porady dietetyczne, poczęstunek dietetyczny, pomiar analizy składu ciała.
  • Strefy Kobiety (Klinika Danea, Fundacja Zdążyć przed rakiem): onkolog, ginekolog, profilaktyka w kierunku raka piersi, samokontrola piersi, brafitting.
  • Strefy aktywności ruchowej (Szpital św. Łukasza, Rehabilitacja Św. Łukasza): lekarz medycyny sportowej, rehabilitanci, Spiro Tiger – monitorowanie wydolności oddechowej, MediLogic – komputerowe badanie stóp.

Bezpłatne wykłady

• Objawy zachorowań u dzieci – Szpital Pod Bukami, NeoMed, lek. med. Dorota Stachowicz (pediatra).
  • Profilaktyka w kierunku raka piersi – dr Rafał Wiśniowski (specjalista chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej).
  • Granice zdrowej aktywności sportowej – Szpital św. Łukasza, lek. med. Mikołaj Podsiadło.
  • Choroby szyjki macicy – Klinika Danea, dr Maciej Szymik (ginekolog).
  • Zdrowe odżywianie – witamina D na wagę złota, Szpital św. Łukasza, Rehabilitacja św. Łukasza, dr nauk o zdrowiu Anna Brończyk – Puzoń (dietetyk), mgr Sylwia Kościelny (dietetyk).

Animacje dla dzieci i liczne zabawy przygotowane przez Fundację ISKIERKA i Fabrykę Kultury.

Projekt trwa do 30 czerwca wszyscy, którzy otrzymali bezpłatne vouchery na badania, mogą je zrealizować w wybranych placówkach medycznych.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować za wsparcie Partnerowi głównemu wydarzenia PZU w ramach akcji Pomoc To Moc oraz partnerom merytorycznym:

NeoMed Pediatria
Szpital św. Łukasza