3 lipca 2019 roku Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach doposażone zostało w niezależną stację do planowania zabiegów neurochirurgicznych z zaawansowanym oprogramowaniem do wizualizacji włókien nerwowych - dzięki darczyńcom Fundacji ISKIERKA. Sprzęt zaprezentowany został na bloku operacyjnym szpitala.
Podczas spotkania obecni byli:
Marian Kreis - Dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
prof. dr hab. n. med. Marek Mandera - Kierownik Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej ŚUM GCZD
Jolanta Czernicka-Siwecka - Prezes Fundacji ISKIERKA
Paul Gogoliński, Mark Sutherland, Iain Leyden - przedstawiciele St Andrews Foundation
Aurelia Rachtan - Senior Development Manager Panattoni Europe
Rafał Bakalarski - Prezes Zarządu, Andrzej Kłapyta - Dyrektor Zarządzający, Wiceprezes Zarządu- Hotele Diament
Sprzęt ten, choć trudny w swojej nazwie, jest ogromnym wsparciem dla całego sztabu lekarzy oddziału neurochirurgii dziecięcej, z prof. dr hab. n. med. Markiem Manderą na czele, Kierownikiem Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego GCZD w Katowicach.
"Zakupiony sprzęt pozwala na uwidocznienie dróg nerwowych i ich przebiegu względem guza (lub innej zmiany patologicznej), którą musimy usunąć chirurgicznie. Dzięki temu możemy tak zaplanować drogę dojścia do guza i zakres jego resekcji, aby nie doszło do uszkodzenia istotnych włókien nerwowych i tym samym znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia neurologicznych deficytów po operacji,a jednocześnie uzyskać maksymalizację resekcji guza. Jednocześnie możemy nałożyć na siebie obraz kilku badań, zawierających i pokazujących poszczególne elementy układu nerwowego (np. guz, naczynia krwionośne, drogi nerwowe, ośrodki kory, np. ośrodek mowy lub ruchu). Co więcej obrazy te będziemy widzieć śródoperacyjnie w mikroskopie operacyjnym, nałożone na obraz rzeczywistego pola operacyjnego. W znacznym stopniu zwiększa to precyzję wykonywanej operacji.” - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marek Mandera.
Pomysł doposażenia oddziału neurochirurgii w ww. sprzęt zrodził się ponad 3 lata temu jako odpowiedź na potrzeby zgłaszane ze strony lekarzy, jak i rodziców dzieci operowanych za granicą.
"Zaczęliśmy dociekać dlaczego nasi podopieczni tu na Śląsku nie mogą być operowani przy użyciu takiej technologii. Czy jest to kwestia kompetencji czy dostępności sprzętu? Po raz kolejny okazało się, że chodzi o sprzęt. Po wspólnych rozmowach z prof. Manderą jak i z Dyrekcją szpitala podjęliśmy decyzję o wsparciu. Duże znaczenie miało również to, że inne strategiczne elementy wykorzystywane do planowania i przeprowadzenia operacji usunięcia guzów mózgu u dzieci już zostały zakupione, jak system do neuronawigacji Stealth Station zakupiony przez WOŚP w 2011 roku czy mikroskop operacyjny zakupiony przez szpital ze środków unijnych w roku 2019.
Do pełnego systemu brakowało zatem zamrażarki niskotemperaturowej niezbędnej do przechowywania fragmentów tkanki guza mózgu pobranego podczas operacji, pozwalającej na wykonanie badań molekularnych nowotworu. Udało się ją zakupić Fundacji ISKIERKA w 2018 roku. Ostatnim potrzebnym ogniwem była właśnie stacja do planowania zabiegów z systemem wizualizacji włókien nerwowych. Postanowiliśmy zatem przekonać naszych darczyńców do przekazania środków właśnie na ten cel. I tak wspólnymi siłami się udało, co niezmiernie nas cieszy!” - komentuje Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.
Wartość przekazanego sprzętu to ponad 160 tyś.
Głównym darczyńcą jest St Andrews Foundation - fundacja która na co dzień promuje szkocką kulturę i wspiera działalność dobroczynną w Polsce. Środki pozyskane z dwóch edycji Caledonian Charity Ball zostały przeznaczone na ten cel. Otrzymaliśmy również wsparcie firmy Panattoni Europe oraz sieci Hoteli Diament . Także mieszkańcy regionu mogli dołożyć swoją ”cegiełkę” poprzez wsparcie inicjatywy na Silesia Maraton czy podczas Memoriału Kmiecików.
Dzięki współpracy Fundacji ISKIERKA z St Andrews Foundation w poprzednich latach, udało się m.in. przekazać 3 respiratory na oddziały onkologii dziecięcej w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu oraz sfinansować zakup nowoczesnej i w pełni wyposażonej karetki dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego GCZD w Katowicach, o wartości prawie 300 tys. Pomoc Fundacji ISKIERKA od lat jest wielopłaszczyznowa jeśli chodzi o operacje i leczenie guzów mózgu u dzieci. Już w 2009 roku Fundacja ISKIERKA pomogła sfinansować zakup systemu Bude Halo do operacji neurochirurgicznych.
foto: Joanna Nowicka/Archiwum Fundacji ISKIERKA
DARCZYŃCY, KTÓRZY SFINANSOWALI ZAKUP SPRZĘTU:
Relacje medialne:
TVP Katowice
https://katowice.tvp.pl/43332290/szpital-dzieciecy-z-systemem-do-planowania-zabiegow-neurochirurgicznych
Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24959342,nowy-sprzet-dla-gornoslaskiego-centrum-zdrowia-dziecka-dzieki.html
Radio eM
https://www.radioem.pl/doc/5693801.Nowoczesny-sprzet-dla-malych-pacjentow-w-Gornoslaskim-Centrum
Radio Katowice:
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,43951,Nowoczesny-sprzet-dla-Centrum-Zdrowia-Dziecka.html
Polskie Radio Katowice
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,43942,Precyzyjna-chirurgia-w-Centrum-Zdrowia-Dziecka-Radio-Zajawka.html
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe
http://wpr.pl/news/873/oddzial-neurochirurgi-w-gczd-ma-juz-pelna-neuronawigacje