Przejdź do treści
Ustawienia
  • About US
  • Nasze social media
  • Wielkość czcionki
  • kontrast
  • Dla niesłyszących

ONKORODZICE: webinar o arteterapii i uśmiechu

 Webinar pt.: „Uśmiech, zabawa i aktywność twórcza - cenne wsparcie w procesie leczenia.”

Portal onkorodzce.pl, zaprosił 1 kwietnia na webinar,  którego tematem były (tak przy okazji Prima Aprilis:) uśmiech i radość - jako najlepsze lekarstwo, czyli o znaczeniu arteterapii i innych form aktywności  w procesie leczenia. Pokazano, jak uśmiech i zabawa mogą być wsparciem dla dziecka i jego rodziców długotrwałym procesie leczenia oraz opowiemy: 

  • co to jest arteterapia i jakie formy aktywności do niej zaliczamy,
  • jakie korzyści (dla psychiki i rozwoju) wynikają z aktywności twórczej dla dziecka oraz jego rodziny,
  • jakie umiejętności nabywamy w zabawie,
  • jakie aktywności i zabawy można stosować w różnych sytuacjach (przy pełnej sprawności i ograniczeniu ruchowym, w izolacji, w grupie lub online)
  • o zabawnych sytuacjach z oddziałów szpitalnych.

 

Gośćmi Ewy Majewskiej, redaktor naczelnej portalu ONKORODZICE, były:

  • Anna Sala - psycholożka, arteterapeutka, psychoterapeutka, animatorka kultury. Założycielka Pracowni Arteterapii „Perspektywy” w Sopocie. Autorka wielu projektów społeczno- artystycznych dla dzieci, rodzin i dorosłych. Wykładowczyni na podyplomowej Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Pracuje na Oddziale Dziennym Nerwic w Gdańsku jako arteterapeutka. Przez wiele lat realizowała projekt „Malarze Świata” w trójmiejskich przedszkolach Montessori i w szkołach na Saharze marokańskiej. Z dziećmi onkologicznymi i Fundacją ISKIERKA współrealizowała projekty „Z POŁUDNIA na południe” oraz „Iskierkowe Oko na Maroko”.
  • Małgorzata Sitarz – Koordynatorka ds. arteterapii Fundacji ISKIERKA. Jej pasją zawsze była praca z dziećmi. Już od 8 lat prowadzi zajęcia z arteterapii na 3 śląskich oddziałach onkologicznych w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu. Przynosi uśmiech i chwile zapomnienia dla młodych pacjentów, a także rodziców. Posiada ogrom doświadczenia z zakresu realizacji i animacji działań w niełatwej przestrzeni dziecięcych oddziałów szpitalnych.

Choroba dziecka to zmierzenie się z zupełnie nową sytuacją i obcym miejscem jakim jest oddział onkologiczny. Wiele miesięcy leczenia to ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, rodziną, szkołą. Dzieciom zaczyna brakować energii i motywacji do leczenia, pojawiają się deficyty w edukacji. W tych obszarach może właśnie pomóc podjęcie działań o różnym charakterze (twórczym, aktywności ruchowej, zabawy). Arteterapia to rozwijanie u chorych dzieci kreatywności, talentów, wrażliwości estetycznej i zdolności manualnych oraz edukowanie rodziców w zakresie form i metod spędzania czasu z dzieckiem zarówno w szpitalu, jak i poza nim. Takie aktywności mają realny wpływ na zmniejszenie poziomu stresu, odzyskaniu kontroli i wiary w pozytywne zakończenie leczenia, poprawie kontaktów w rodzinie, a  także w leczeniu skutków ubocznych. 

👉 Linki do przydatnych stron dot. arteterapii, dobrych książek i propozycji w Internecie znajdziecie na portalu. 

👉 Link do nagrania z webinaru: 

Moc pytań w dziecięcej onkologii 

Cykl comiesięcznych webinarów pt.: “Moc pytań w dziecięcej onkologii” jest projektem w ramach portalu onkorodzice.pl. To spotkania online rodziców z lekarzami i specjalistami, którzy na co dzień pracują z dziećmi chorymi na nowotwory. Redaktor naczelna portalu Ewa Majewska porusza zarówno tematykę medyczną, jak i różne obszary związane z onkologią: wsparcie psychologiczne, rehabilitacja, dietetyka i różne formy terapeutyczne. 

Pierwsze czwartki miesiąca 

Spotkania online w pierwsze czwartki miesiąca o g. 18.00 są przede wszystkim tworzone z myślą o rodzicach dzieci onkologicznych i ich rodzin, aby ułatwić im kontakt z lekarzami i specjalistami oraz odpowiedzieć na wiele trudnych kwestii a także zainspirować i podzielić się doświadczeniami. Pierwszy webinar odbył się 4 marca 2021 r. a gościem był prof. Tomasz Szczepański, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej ŚUM; Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Wzięła w nim udział prawie setka uczestników. Bardzo ciepłe przyjęcie, moc pytań i wiele konkretów. Cieszymy się bardzo z tak dużego zaangażowania i aktywności onkorodziców. Dla tych, którzy nie mogli wziąć bezpośredniego udziału, na portalu jest udostępnione nagranie. 

Następny webinar 

👉Poświęcony będzie tematyce guzów mózgu, a gościem będzie prof. dr hab. n. med.  Marek Mandera, Kierownik Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej, ŚUM. 

dodatkowe informacje: 
Ewa Majewska, Redaktor Naczelna portalu ONKORODZICE 
redakcja@onkorodzice.pl , tel. 606 406 490 

kontakt dla mediów: 
Aneta Klimek-Jędryka, Dyrektor ds. PR i Rzecznik Prasowy Fundacji ISKIERKA 
aneta.k-j@fundacjaiskierka.pl , tel. 691 588 046 

Łączymy możliwości i kompetencje, aby dostarczać wiedzę, która pomaga. 
👉zachęcamy do odwiedzenia portalu   ONKORODZICE