Przedstawiamy Wam kolejne 4 odcinki w drugiej serii ONKOPORADNIKA, czyli filmów poruszających psychologiczne aspekty choroby nowotworowej dzieci i problemów z jakimi zmagają się opiekunowie. Oprócz wiedzy jaką dzieli się psycholog fundacji Małgosia Bereza- Stanisławska, poznacie kolejnych rodziców, którzy dzielą się własnymi doświadczeniami.
Oglądajcie, dzielcie się wrażeniami i wszelkimi sugestiami, szczególnie prosimy o wypełnianie ankiet, zamieszczonych również w opisach odcinków:
W odcinku 5 poruszamy tematy związane z wychowaniem dziecka które jest w długotrwałym procesie leczenia. Mówimy o wyrozumiałości i o granicach, o potrzebach i nagrodach, a także o tym, jaka jest różnica między opieką, a nadopiekuńczością.
Szósty odcinek jest pewną kontynuacją, w której omówimy jakie reakcje dziecka czy nastolatka mogą się pojawić na różnych etapach leczenia oraz jak reagować na kryzysy, które są jego nieodłączną częścią. Zastanawiamy się jakie funkcje mają emocje, co mówią więcej o tym co się w dziecku dzieje oraz jak stosowane leki mogą wpływać na jego przeżywanie.
Czy jedzenie i psychologia to tematy pokrewne? Okazuje się, że bardzo. Mówimy o tym, jakie trudności z jedzeniem mogą pojawić się w trakcie leczenia onkologicznego i jakie mogą być ich przyczyny. Poruszymy temat budowania zdrowych nawyków oraz zapytamy dietetyczki Kasi Stankow jakie ma wskazówki dla rodziców w obszarze żywienia dziecka z chorobą onkologiczną.
A co jeśli choroba wróci? To obawa wielu rodziców, która pojawia się w trakcie i po zakończonym leczeniu. Co się dzieje kiedy obawa się sprawdza? Czym różnią się reakcje dziecka i rodzica? Jak możemy rozumieć różne zachowania i przeżycia oraz jak reagować, kiedy pada stwierdzenie: nie chce się leczyć? Rozmawiamy o różnicach, zmianach i o tym, czy sytuacja wznowy może być trampoliną do robienia „dobra”.
Już wkrótce udostępnimy podcasty na kanałach streamingowych.
Pierwsze odcinki nowej serii ONKOPORODANIKA są dostępne na naszym>>> YouTube
Podcasty znajdziecie >>>TU
Więcej o projekcie przeczytacie na: