ONKORODZICE: webinar o szczepieniach

Ochrona przed infekcjami u dzieci chorych onkologicznie, zarówno w trakcie leczenia jak i po jego zakończeniu, jest bardzo ważnym elementem składającym się sukces terapii i umożliwienie powrotu do zdrowia. Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym, przeciwko którym istnieją skuteczne szczepionki. Kalendarz szczepień po leczeniu onkologicznym powinien być indywidualnie dopasowany do każdego dziecka, z uwzględnieniem rodzaju nowotworu i zastosowanego leczenia, czasu jaki minął od zakończenia terapii, a także oceny aktualnego stanu zdrowia. Ten temat przybliżyliśmy na ostatnim webinarze.

Podczas spotkania z Prof. Sylwią Kołtan (Konsultant krajowy w dziedzinie immunologii klinicznej, specjalista pediatrii i immunologii klinicznej w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK, Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy) poruszyliśmy tematy, o które często pytają rodzice dzieci chorych onkologicznie, które powinny mieć przeprowadzone szczepienia ochronne:

👉

Jakie są rodzaje szczepionek – czym się różnią?

👉

Czy szczepienia (np. przeciwko ospie wietrznej) może spowodować rozwój choroby nowotworowej?

👉

Czy istnieją ogólnopolskie lub międzynarodowe wytyczne w zakresie szczepień dzieci w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu?

👉

Czy u dzieci po HSCT zalecenia odnośnie szczepień różnią się od zaleceń dla dzieci po. przebytej chorobie nowotworowej?

👉

Co to znaczy rekonstrukcja immunologiczna i w jakim kontekście jest ona powiązana ze szczepieniami?

👉

Czy rodzice, aby chronić dzieci też powinni szczepić się przeciwko jakimś chorobom?

👉

Jak wyglądają obecne zalecenia szczepień anty-COVID 19 dla dzieci chorych onkologicznie oraz ich rodzin?

👉

Odczyny poszczepienne – jak mogą wyglądać, jak reagować, gdzie je zgłaszać?

Dr hab. n. med. Sylwia Kołtan, prof. UMK, konsultant krajowy w dziedzinie immunologii klinicznej, specjalista pediatrii i immunologii klinicznej, pracuje w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum w Bydgoszczy. Przez 8 lat pełniła funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. immunologii klinicznej, a od 21 września 2019 r. jest konsultantem krajowym w dziedzinie immunologii klinicznej. Autor i współautor wielu artykułów i rozdziałów w książkach w zakresie pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej oraz immunologii klinicznej. Członek Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz European Society for Immunodeficiencies (ESID). Pasja: poza immunologią – podróże, ogród, książki.