Prezentujemy ostatnie 4 odcinki drugiej serii ONKOPORADNIKA. W nich te aspekty wspierania i towarzyszenia w chorobie o których się często nie mówi oraz o tym, jakie emocje towarzyszą późniejszym etapom, po leczeniu. Finałowy odcinek poświęciliśmy natomiast ważnej roli samorzecznictwa. Zapraszamy!
Czy pomaganie to łatwe zadanie? Jakie mogą być bariery w udzielaniu wsparcia? Co to znaczy mądrze wspierać i na jakie „pułapki” uważać? - to najważniejsze kwestie, które poruszamy w 9 odcinku. Dowiemy się też na co zwracać uwagę w udzielaniu wsparcia w relacji onkomamy - Ani.
Czy koniec leczenia oznacza koniec zmartwienia? Opowiemy o późnych następstwach leczenia onkologicznego dziecka dla rodzica, czym jest etap „odwilży” oraz jak rozumieć lęk przed nawrotem. Zastanowimy się też, czy choroba onkologiczna może być impulsem do rozwoju i zmian na lepsze?
Czy koniec leczenia to koniec kryzysów i wyzwań dla dziecka? Okazuje się, że nie dla wszystkich. Czasem powrót do domu oznacza zmierzenie się z nowymi sytuacjami i trudnościami. Jakie emocje mogą dziecku towarzyszyć, jak je rozumieć i reagować to tylko niektóre wątki przedstawione w tym odcinku. Posłuchamy Oskara, który nie jest wyjątkowo onkorodzicem, ale już dorosłym mężczyzną, z dwukrotnym własnym doświadczeniem choroby w dzieciństwie. Porozmawiamy o tym, jak on włączył doświadczenie choroby do swojego życia.
12 - sty to wyjątkowy odcinek, który jest finałem całej drugiej serii. Finałem, w którym Kasia, Ewa i Jola opowiedzą o tym czym jest samorzecznictwo w praktyce, o tym jak przejść drogę od mówienia „trzeba coś zmienić” do faktycznego działania i zmiany. Opowiedzą nie tylko o inicjatywach dużych i małych oraz o tym, dlaczego warto działać, ale także podzielą się tym jak to robić, od czego zacząć i gdzie szukać partnerów dla swoich pomysłów.
Wszystkie odcinki ONKOPORODANIKA są dostępne na naszym>>> YouTube
Podcasty znajdziecie >>>TU
Więcej o projekcie przeczytacie na: