404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
Przejdź do treści
Ustawienia
  • Wielkość czcionki
  • kontrast
  • Dla niesłyszących
  • switch to english page
Fundacja Iskierka
ORGANIZACJA POŻYTKU
PUBLICZNEGO NA RZECZ DZIECI
Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ
Childhood Cancer International EUROPE Logo
Nasze social media
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
NA RZECZ DZIECI Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ

Podsumowanie akcji Podkarpackie Dzieciom

Wysokiej klasy mobilny i wielofunkcyjny Ultrasonograf GE Versana dla pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie. 

Doposażenie szpitala w aparat USG jest efektem VI edycji akcji „Podkarpackie Dzieciom”, która wystartowała 24 lipca i trwała do końca 2023 roku. Jest to wspólna inicjatywa Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Fundacji ISKIERKA, która działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, w tym właśnie małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej. Oficjalne przekazanie sprzętu nastąpiło 26 marca 2024 r. w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy pracowali na zakup tego sprzętu, przede wszystkim naszym darczyńcom i organizatorom akcji „Podkarpackie Dzieciom”. To było wspaniałe wydarzenie, świetny koncert i znakomita licytacja cennych przedmiotów. Mieszkańcy naszego regionu otworzyli swoje serca. Nie musieliśmy do tego szczególnie namawiać, bo dzieci to nasza przyszłość i musimy inwestować w najmłodszych: w edukację, w rozwój, ale również w zdrowie naszych dzieci. Sam jestem dziadkiem sześciorga wnucząt i mam świadomość jak to jest istotnepowiedział marszałek Władysław Ortyl. 

Co roku w Klinice Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie rozpoznaje się ok. 50 nowych zachorowań na chorobę nowotworową. Ich leczenie trwa wiele miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat. Oprócz tego w klinice leczone są dzieci z ciężkimi chorobami hematologicznymi, jak np. anemia aplastyczna, zespół mielodysplastyczny, zaburzenia krzepnięcia itp. Jak ważny jest mobilny i - co istotne - wysokiej klasy sprzęt, tłumaczy jej kierownik, dr hab. n. med. prof. UR Radosław Chaber, który mówi wprost: - Diagnostyka obrazowa to dziś jedna z podstawowych metod diagnostycznych w rozpoznawaniu chorób nowotworowych i hematologicznych u dzieci. Część pacjentów naszej kliniki jest w ciężkim stanie z powodu choroby lub powikłań leczenia. W takiej sytuacji nie mogą być oni transportowani do pracowni USG, która ma na wyposażeniu dobrej jakości aparaty. W tych przypadkach wykonanie badania USG przy łóżku chorego jest jedynym słusznym rozwiązaniem, zwłaszcza, że dużo dzieci ma jednocześnie ciężkie zaburzenia odporności, a kontakt z innymi chorymi jest dla nich bardzo ryzykowny. Ponadto, jest to badanie często wykonywane w razie wystąpienia powikłań leczenia, a na podstawie otrzymanych wyników są podejmowane decyzje terapeutyczne, które mogą zaważyć na zdrowiu i życiu dziecka. Zatem bardzo cieszy nas fakt, że udało się zakupić sprzęt wysokiej klasy, który realnie wpłynie na jakość badań na naszym Oddziale.

usg 2.png

O znaczeniu i roli sprzętu opowiada także kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej dr n.med. Wiesław Guz: - Aparat ten posiadający na wyposażeniu 5 głowic umożliwia wykonywanie badań we wszystkich obszarach ciała człowieka, w tym badań przezciemiączkowych, oraz w zakresie kardiologii, co czyni go bardzo wszechstronnym. Jeśli dodamy, iż testowana jakość obrazowania stoi na bardzo wysokim poziomie możemy być dumni, iż aparat ten będzie służył naszym najmłodszym pacjentom z Kliniki Onkohematologii Dziecięcej, pozwalając na szybką, bezpieczną i dokładną diagnostykę ich problemów zdrowotnych, które są przedmiotem naszej szczególnej troski. 

Sprzęt z powodzeniem będzie wykorzystywany także na innych oddziałach pediatrycznych, w tym w Pracowni USG rzeszowskiego szpitala. Władze szpitala podkreślają, jak ważna jest współpraca na rzecz poprawy sytuacji chorych dzieci: - Dyrekcja Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie stara się stworzyć skuteczne środowisko leczenia, które pomaga dzieciom wrócić do zdrowia. Doskonałym przykładem solidarności i troski o nasze najmłodsze pokolenie, jest współpraca Szpitala z Fundacjami, w szczególności z Fundacją Iskierka. Efektem wspólnego aktywizmu jest dzisiejszy dzień, w którym Klinika Onkohematologii Dziecięcej wzbogaciła się o nowy mobilny ultrasonograf przyłóżkowy, który usprawni leczenie małych pacjentów – podkreśla Barbara Rogowska, Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. 

Podobnie sprawę widzi Prezeska Fundacji ISKIERKA, organizacji która od 2016 roku ma pod swoją opieką rzeszowski oddział onkologii dziecięcej: - Działamy na rzecz dziecięcych pacjentów onkologicznych, pokazując, że troska o dzieci oraz ich zdrowie jest motorem napędowym do podejmowania wspólnych inicjatyw i jednoczenia ludzi. Za nami VI edycja akcji "Podkarpackie Dzieciom", w którą zaangażowali się wolontariusze, darczyńcy indywidualni, firmy oraz instytucje publiczne, gromadząc się wokół wspólnego celu, jakim był zakup jednego z najnowocześniejszych aparatów USG. To dowód na to, jak wielka jest siła wspierających i jak ważne jest to, byśmy przy okazji takich akcji sięgali po potencjał ludzi – darczyńców, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Dla nas to nieopisana radość, że nasi podopieczni, na co dzień pacjenci Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie, będą mieli wykonywane badania USG bez konieczności opuszczania oddziału, co w wielu przypadkach jest niezwykle istotne. Nie zawsze bowiem stan zdrowia pozwala na to, by badanie odbyło się w innym miejscu. Komfort dzieci jest dla nas priorytetem, a ta zmiana niezwykle ważnym krokiem, by stale go podnosić. Co ważne, z aparatu USG będą mogły korzystać także dzieci z innych oddziałów, w tym pracowni USG, co nie tylko pozwoli na efektywne wykorzystanie sprzętu, ale także pomoże w pracy lekarzy radiologów w trakcie prowadzonej diagnostyki - podkreśla Jolanta Czernicka Siwecka, stojąca na czele Fundacji ISKIERKA. 

Już po raz trzeci partnerem akcji „Podkarpackie Dzieciom” była Fundacja ISKIERKA. Cel był jasny - zebrać 200 000 złotych na zakup potrzebnego sprzętu. By zdobyć taką kwotę podjęto szereg działań. Darczyńcy mogli przekazać wpłaty poprzez dedykowaną akcji stronę oraz wziąć udział w sportowym wyzwaniu, jakim była ”Sztafeta z ISKIERKĄ”. Challenge zebrał kilkudziesięciu uczestników, w tym podopiecznych iskierki, którzy łącznie pokonali blisko 200 km. Wśród nich była także ekipa urzędu marszałkowskiego, na czele której stanął sam Marszałek Władysław Ortyl. VI edycja „Podkarpackie Dzieciom” to także mocny finał, czyli pierwszy w historii akcji koncert charytatywny połączony z licytacjami. Udział w nim wzięli mieszkańcy regionu, przedsiębiorcy, darczyńcy indywidualni, służby mundurowe, personel medyczny oraz podopieczni Fundacji ISKIERKA. Finalnie, dzięki wszystkim tym działaniom, zebrano 218 487 , co jest drugim najlepszym wynikiem finansowym w historii akcji. 

Więcej informacji na stronie akcji👉 Podkarpackie Dzieciom

Relacja z wydarzenia ukazała się w 👉 TVP 3 Rzeszów oraz w serwisie 👉Nowiny24.pl 

podkarpackie-dzieciom-na-www.jpg

📸archiwumKSW2, Dawid Sowa