Przejdź do treści
Ustawienia
  • About US
  • Nasze social media
  • Wielkość czcionki
  • kontrast
  • Dla niesłyszących

Kolorowy Ratunkowy 2024 - zakończenie remontu

17 czerwca 2024 roku  odbyła się prezentacja odmalowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Zaprosiliśmy przedstawicieli mediów na SOR, aby pokazać efekty naszych działań, realizowanych od końca marca 2024 r. 

Kiedy dziecko trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy, oprócz bólu i oznak chorobowych, często towarzyszy mu, jak i jego opiekunom, ogromny stres. Lęk przed koniecznymi badaniami, zabiegami oraz niepewność, czy trzeba będzie zostać w szpitalu na dłużej. To miejsce, gdzie trafiają chorzy z całego regionu, często w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest, aby było przyjazne, komfortowe i, na ile jest to możliwe, kojarzące się pozytywnie.

Pierwsze takie wyzwanie Fundacja ISKIERKA podjęła na przełomie 2007 i 2008 roku. Wtedy też projekt pomalowania oddziału i podjazdu dla karetek był pracą dyplomową na ASP Aleksandry Kalety – Żmudy, a fundacja pozyskała na niego finansowanie. Pracownicy fundacji ponownie wrócili na oddział w styczniu 2016 roku, odnawiając przestrzeń i malując barwny zwierzyniec.  W 2017 roku SOR przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę. Po tym remoncie ściany oddziału były czyste, lecz niestety szare. Co nie wpływało zbyt pozytywnie zarówno na pacjentów, jak i personel medyczny.

dr Barbara Kunsdorf - Bochnia, kierująca SOR: „-Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że Fundacja ISKIERKA ponownie zadbała o oddział,  który jest wstępem do diagnostyki i leczenia w całym Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Namalowane postaci zdecydowanie ożywiły to miejsce, dodały kolorytu i radości, pomagając nam odwrócić uwagę dzieci od rzeczy, które się dzieją.”

Jolanta Czernicka - Siwecka, Prezeska Fundacji ISKIERKA: „-Tu trafiają również późniejsi podopieczni fundacji, leczący się na oddziale onkologicznym. Te kilka godzin pierwszego spotkania dziecka ze szpitalem ma wpływ także na jego późniejsze nastawienia do leczenia. Na poczucie bezpieczeństwa i budowanie zaufania, że jest to miejsce, gdzie wszyscy starają się mu pomóc. Dlatego od początku działalności fundacji od to dbamy, by oswajać dzieciom tę szpitalną rzeczywistość . Jest to duże wyzwanie, chociażby z tego powodu, że oddziału nie można zamknąć, a prace muszą być przeprowadzane tak, aby nie zakłócać jego działania. Na szczęście mamy już spore doświadczenie w tym temacie.”

Wiosną 2024 r. w ramach przygotowań, dział techniczny szpitala pomalował kolorem bazowym około 1300 m2 ścian i sufitów pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.  Na nich zostały zaprojektowane i wykonane dekoracje wg. nowej koncepcji Aleksandry Kalety - Żmudy z Fundacji ISKIERKA: misie, wiewiórki i inne leśne zwierzęta korespondujące z otoczeniem szpitala, czyli ligockimi lasami.

W pracach malarskich pomagali jej wolontariusze z sektora bankowego - pracownicy mInvestment Banking S.A oraz związanych z nią firm: MCX i Enerco Sp. z o.o.

relacja z przebiegu prac:  https://fundacjaiskierka.pl/2024/03/wystartowalismy-z-remontem-sor'u-w-katowicach/

Podczas spotkania reprezenotwał ich Michał Popiołek, Dyrektor Zarządzający ds. Bankowości Globalnej i Inwestycyjnej w mBanku, Przewodniczący Rady Nadzorczej mInvestment Banking S.A.

Jeśli chodzi o zakres przeprowadzonych prac, zostały również wybiórczo pomalowane kasetony sufitowe. Tam, gdzie nie mogły być pomalowane ściany, bo występowała wykładzina, zaprojektowano i przyklejono naklejki. Oddział zyskał nowy zbiór oznaczeń: tablic informacyjnych z opisami i zaznaczonymi kierunkami poruszania się. Większość oddziału zyskała też nowe odbojnice, by jak najlepiej chronić nowe ściany przed uszkodzeniami. Działania objęły: wejście na SOR, triaż - czyli obszar wstępnej segregacji medycznej i poczekalnię, korytarz konsultacyjny, trzy gabinety lekarskie, obszar obserwacyjny, korytarz czerwony, mały hol windowy, a także cały punkt przyjęć planowych z wejściem, poczekalnią, gabinetem lekarskim i dużym holem windowym.

Fundacja pokryła całość kosztów, w wysokości: 120 tyś. zł.

PARTNER STRATEGICZNY:

pobrane (1).png

 

 

foto: Jeremi Astaszow dla Fundacji ISKIERKA