404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
404 Nie znaleziono niektórych zasobów.
Przejdź do treści
Ustawienia
  • Wielkość czcionki
  • kontrast
  • Dla niesłyszących
  • switch to english page
Fundacja Iskierka
ORGANIZACJA POŻYTKU
PUBLICZNEGO NA RZECZ DZIECI
Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ
Childhood Cancer International EUROPE Logo
Nasze social media
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
NA RZECZ DZIECI Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ

O, Choroba! Historia do rany przyłóż w Teatrze Arlekin

Radość i duma towarzyszyły nam podczas prapremiery w Teatrze Arlekin. Wyjątkowy komiks, który wydaliśmy w 2021 roku razem z Agorą dla dzieci, doczekał się adaptacji scenicznej i to w najlepszym możliwym wydaniu! Będzie w repertuarze Teatru Arlekin przez najbliższy rok, również jako projekt edukacyjny dla szkół i instytucji pracujących z dziećmi i młodzieżą. 

Na warsztat wziął ją Tomasz Maśląkowski i zawodowcy od teatru młodego widza. Koncepcje lalek, scenografia, kostiumy i świetna gra aktorska sprawiły, że ogłada się to znakomicie. Spektakl bawi i wzrusza, smuci, ale i daje nadzieję. Nie boi sie żadnych emocji i zaprasza. Do wspierania, towarzyszenia, rozmowy. Gratulujemy tej odwagi, kreatywności i dziękujemy całemu zespołowi Teatru Arlekin.

Dziękujemy też wszystkim partnerom, patronom i darczyńcom, którzy wspierali i wspierają ten projekt oraz gościom prapremiery.

Goraco polecamy!

O, CHOROBA!

HISTORIA DO RANY PRZYŁÓŻ

na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera

TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI

REALIZATORZY
REŻYSERIA, ADAPTACJA, DRAMATURGIA, RUCH SCENICZNY - Tomasz Maśląkowski
SCENOGRAFIA: DEKORACJE, KOSTIUMY, LALKI - Magda Hueckel
MUZYKA - Grzegorz Mazoń
TEKST PIOSENKI - Lena Frankiewicz
WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA - Leo i Teo Hueckel-Śliwińscy
ASYSTENTKA REŻYSERA – Emilia Dryja

OBSADA: Agata Butwiłowska, Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Stanisz, Piotr Bublewicz, Rafał Domagała, Piotr Regdos

PARTNER GŁÓWNY PRZEDSTAWIENIA – FUNDACJA ISKIERKA

„O, choroba! Historia do rany przyłóż” to wyjątkowy spektakl, oparty na wielokrotnie nagradzanym komiksie opowiadający historię dwunastoletniej Adeli, która ma psa Pusię, brata Olka i kocha taniec. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia, bo do drzwi beztroskiej dotychczas Adeli puka nieproszony gość - choroba.

Choroba przeprowadza bohaterkę przez skomplikowany „plac budowy organizmu, na którym bez przerwy się coś dzieje”. Ciało to w końcu zaawansowana maszyna, która czasem ulega awarii. I tak, ciało Adeli staje się istnym laboratorium.

Spektakl Teatru Lalek Arlekin skupia się na wątkach nadziei, afirmacji i radości z życia, które bardzo często stanowią ogromny, wymykający się nauce element w terapii, a który nierzadko jest nieocenioną pomocą w procesie leczenia i w radzeniu sobie ze stresem. Wiara w walkę o ozdrowienie to często kolejny lekarz - bez niej trudniej jest pokonać chorobę, ból czy strach. „O, choroba!” to teatralna, bardzo atrakcyjna wizualnie dawka energii, dająca wsparcie osobom chorującym i solidna porcja wiedzy dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć ich zmagania. Przedstawienie w żaden sposób nie umniejsza wagi problemu choroby onkologicznej, ale wprowadza niezbędny dystans. Tu z pomocą przychodzą rozmaite rozwiązania teatru lalek.

Książka, na której podstawie powstał spektakl to wydawnictwo, jakiego wcześniej na rynku książki dziecięcej nie było. Zostało stworzone w 2021 roku przez tandem cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera. Wydawcą książki była Agora dla Dzieci oraz Fundacja Iskierka, która od lat opiekuje się dziećmi chorującymi onkologicznie. Podejmuje trudny temat choroby onkologicznej w sposób całkowicie unikatowy – czasem zabawny, czasem smutny, ale pełnej zwrotów akcji i niespodziewanych przygód. Komiksowa publikacja była konsultowana ze specjalistami z zakresu psychologii, onkologii i hematologii. Ogromny udział w jej tworzeniu mieli także jej młodzi bohaterowie, jako że komiks powstał na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia. Pierwsi recenzenci, czyli właśnie dziecięcy podopieczni Fundacji Iskierka, mówią o tej książce, że to KOMIKS, KTÓRY OSWAJA RAKA.

Projekt Teatru Lalek Arlein, na który składa się realizacja premiery i towarzyszącej mu części edukacyjnej i warsztatowej, zakłada ścisłą współpracę ze specjalistami Fundacji, których nieocenione wsparcie merytoryczne buduje zaplecze działań towarzyszących spektaklowi.

Założenie projektu jest proste i trudne jednocześnie - ale wszystkim można i warto rozmawiać, szczególnie z dziećmi i z młodzieżą. Strach obu stron jest jak najbardziej uzasadniony - strach zdrowych dzieci, które nie zawsze wiedzą, jak się zachować wobec chorych (być może również czym jest nowotwór), jak i strach dzieci chorych przed nieznanym, które je czeka.

W końcu słowa, takie jak „szpital”, „chemia”, czy też „śmierć”, trudno wypowiedzieć bez lęku. 

Teatr pragnie oswoić te emocje i w przystępnej, możliwie „lekkiej” formie przeprowadzić tę trudną rozmowę, wpisując w nią nieco humoru, który może być motorem do działań i formą odczarowania tematów „tabu”. Sami autorzy książki przyznają, że gdy przystępowali do jej tworzenia, mieli zupełnie inne wyobrażenie problemu – jak się później okazało – w większości mylne. My już jesteśmy o krok bliżej, bo znamy ich doświadczenia i punkt widzenia samych dzieci. Przesłanie spektaklu jest wielowymiarowe. Mówi o wsparciu w chorobie, współtowarzyszeniu, zrozumieniu i opiece, o wadze edukacji, wiedzy i rozróżnianiu faktów od mitów, a także o prostych narzędziach i gestach, wzmacniających zarówno chorego, jak i osobę wspierającą.

Spektakl wyreżyserował znakomity reżyser Tomasz Maśląkowski - jego wrażliwe, inteligentne, jednocześnie bezpośrednie i szalenie metaforyczne podejście do trudnych tematów jest szeroko uznane w teatrze młodego widza. 

Scenografię stworzyła genialna artystka wizualna, scenografka i fotografka Magda Hueckel – nominowana do Oscara za krótkometrażowy film „Nasza klątwa”, dokumentujący życie jej rodziny i ich syna z chorobą zwaną klątwą Ondyny. Razem z nim wierzymy, że ten spektakl może mieć wyjątkową moc i nadnaturalną siłę przekazu. 

Sama książka „O choroba” była wielokrotnie nagradzana – otrzymała m.in. Nagrodę Główną w kategorii „Książka dla dzieci 8-17 lat” w XX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka w 2022 roku, Nagrodę w plebiscycie blogerów „Lokomotywa” w 2022, Wyróżnienie w konkursie Nagrody Polskiej Sekcji IBBY – „Książka Roku” 2021, Nominację do Nagrody Miasta st. Warszawy w 2022 oraz Nagrodę Edytorską Dobre Strony 2021.

#GoldSeptember

Nie bez przyczyn premiera spektaklu odbyła się we wrześniu - wrzesień jest bowiem Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci, który ma zwracać szczególną uwagę na trudności, z jakimi mierzą się najmłodsi pacjenci onkologiczni oraz ich najbliżsi.

Łódzki Teatr Lalek Arlekin nie po raz pierwszy mierzy się z tematami, które często uznawane są za trudne i nieteatralne, wielokrotnie będąc nagradzanym przez publiczność oraz profesjonalistów właśnie za ich podejmowanie a także sposób mówienia o nich i formę ich realizacji. Zawsze w centrum zainteresowania mając troskę o dziecięcego bohatera, a w tle szerszy kontekst społeczny czy relacyjny.

W ostatnich latach zrealizował dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. „Dzieci i ryby” – spektakl poświęcony prawom dzieci, „Wędrówkę Nabu” – podejmującą tematy humanitarne i światowej migracji, „Rutkę” – poświęconą historii i teraźniejszości Łodzi i Litzmannstadt getto czy „Tatę” – poetycką historię o wartości rodzinnych relacji, przemijaniu i uważności na człowieka.

Spektakl będzie grany również od 22 września do 29 września. 
Bilety będą dostępne w kasie oraz online:

https://www.bilety24.pl/organizator/teatr-lalek-arlekin-im-henryka-ryla-w-lodzi-1156.html

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem:

  • Ministra Zdrowia Pani Izabeli Leszczyny
  • Rzecznika Praw Dziecka Pani Moniki Horny-Cieślak
  • Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej
  • Profesora Jana Styczyńskiego, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Onkologii i Hematologii Dziecięcej
  • Rzecznika Praw Pacjenta Pana Bartłomieja Chmielowska
  • Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi

Swój Patronat Medialny nad wydarzeniem objęły:

Portal onkorodzice.pl, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Łódź

Partnerami wydarzenia są również:

·       Fundacja Warbud

·       Community Development

·       Fundacja Quatronum

·       Fundacja Lale Teatr

·       Quatronum

·       Bilety 24.pl

·       AKO

·       Sii Poland

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury a także jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.

Więcej informacji o spektaklu: 
https://www.teatrarlekin.pl/

Relacje z premiery i kolejnych spektakli można śledzić na: 

https://www.facebook.com/teatrarlekin/

Więcej informacji o naszej inspiracji – książce: 
https://fundacjaiskierka.pl/nasze-projekty/wydawnictwa/o-choroba/

foto: HaWa/Teatr Arlekin