Zapraszamy w imieniu portalu onkorodzice.pl do obejrzenia zapisu webinaru z mgr Agnieszką Majk, pielęgniarką onkologiczną z oddziału przeszczepowego Katedry Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy oraz przewodniczącą Sekcji Pielęgniarskiej Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej
Pielęgniarka to taka “ciocia do zadań specjalnych” – posiada ogromną wiedzę i wiele cennych umiejętności, które pomagają jej w relacjach z małym pacjentem oraz jego opiekunem. Pielęgniarki onkologiczne spędzają z dziećmi i ich rodzicami wiele czasu, wspierając ich, ucząc zasad panujących na oddziale, przekazując najważniejsze wskazówki jak bezpiecznie przetrwać leczenie, jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi i wiele innych. Poznajcie kulisy ich pracy i rady, które przydadzą się Wam w codziennej opiece nad dzieckiem będącym w trakcie leczenia onkologicznego.
mgr Agnieszka Majk - pielęgniarka onkologiczna na oddziale przeszczepowym Katedry Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy oraz przewodnicząca Sekcji Pielęgniarskiej Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej
Rozmowa dotyczyła takich obszarów:
- Rola pielęgniarki na oddziale onkologicznym – czym zajmuje się na co dzień?
Jakie informacje możemy uzyskać od pielęgniarki – czy możemy pytać o wyniki badań, o rady dot. opieki nad dzieckiem i jego diety? - Na co należy zwracać szczególną uwagę w pielęgnacji dziecka chorego onkologicznie, aby m.in. zmniejszyć ryzyko infekcji i innych powikłań? (higiena skóry rąk, jamy ustnej, okolic intymnych)
- Dojście centralne (broviacdożylny cewnik (kateter) tunelowy, wprowadzany (w znieczuleniu ogólnym) bezpośrednio do żyły centralnej w górnej części klatki piersiowej, ..., port) jak o niego dbać?
- Dieta – na co zwracać uwagę w szpitalu? Jak różnią się te zalecenia na oddziale onkologicznym i przeszczepowym?
- Skutki uboczne – na co zwracać uwagę, jak zapobiegać, łagodzić/leczyć?
- Na oddziale przeszczepowym – czego mały pacjent i jego rodzic mogą się tam spodziewać? Skąd czerpać informacje jak się przygotować i jakie są tam zasady
- Pielęgniarka onkologiczna to taka “ciocia do zadań specjalnych” – nierzadko wykonuje niezwykłe zadania, jakie? (podobno piecze nawet gofry?)
- Sekcja Pielęgniarska Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, pracuje nad wprowadzeniem w Polsce podstawowych standardów opieki pielęgniarskiej w onkologii dziecięcej na podstawie Stanowiska Pielęgniarskiej Grupy Roboczej SIOP – czego one będą dotyczyć?
- Czy pielęgniarki także potrzebują wsparcia w trudnych momentach, np. gdy emocje związane z pracą są już trudne do wytrzymania? Jak wtedy sobie radzą, kto lub co im wtedy pomaga?
Realizacja webinarów możliwa jest dzięki wsparciu firmy ClickMeeting