Zachowanie płodności

grafiki na stronę zachowanie płodności_inny_format 1.jpg

Pomimo coraz nowszych i lepiej dopasowanych terapii onkologicznych oraz często wykrywalności choroby na jej wczesnym etapie, leczenie onkologiczne wciąż niesie wiele skutków ubocznych. Niektóre z nich mogą być zauważalne dopiero na późniejszym etapie.

Nasi podopieczni poddawani są różnym formom leczenia (chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne czy terapie hormonalne), które mogą powodować poważne zaburzenia płodności. Dzięki nowoczesnym metodom mrożenia i przechowywania materiału biologicznego ich komórki rozrodcze mogą być wykorzystane po zakończeniu leczenia onkologicznego. Witryfikacja to proces ultraszybkiego mrożenia komórek jajowych, nasienia, a także zarodków, który nie wpływa negatywnie na ich jakość, a otwiera Pacjentom drogę do posiadania biologicznego potomstwa w przyszłości. Warunkiem jest, by procedurę przechowywania rozpocząć jeszcze przed startem terapii onkologicznej.

W Fundacji ISKIERKA wspieramy naszych podopiecznych na różnych etapach przechodzenia przez chorobę nowotworową, jak i na wielu płaszczyznach. Kwestia posiadania potomstwa w przyszłości dla wielu z nich jest niezwykle ważna, a my staramy się pomóc im w podejmowanych przez nich krokach. Od 2016 roku współpracujemy z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita umożliwiając dojrzałym chłopcom, rozpoczynającym leczenie onkologiczne na jednym z trzech śląskich oddziałów onkologicznych, przechowanie materiału biologicznego. O zakwalifikowaniu do tej procedury decyduje lekarz prowadzący.

Do tej pory pomogliśmy już 18 podopiecznym (stan na sierpień 2023 roku).

Rodziców zainteresowanych tematem prosimy o kontakt z Magdą Stajno (📧 m.stajno@fundacjaiskierka.pl 📞609 574 984).

Polecamy webinar naszego portalu onkorodzice.pl: