
Milena WĄSIK

Milena WĄSIK
- Wiek:
- 13
- Województwo:
- śląskie
- Miejscowość:
- Pisarzowice
- Oddział:
- Katowice
Milena zachorowała w 2016 roku, u wówczas czteroletniej dziewczynki zdiagnozowano retinoblastomę – nowotwór siatkówki. Przeszła długie i skomplikowane leczenie w kilku ośrodkach medycznych. Była pacjentką GCZD w Katowicach, gdzie otrzymała sześć cykli chemioterapii, a na początku 2017 roku przeprowadzono jej brachyterapię w Klinice Okulistyki Onkologicznej w Krakowie. W sierpniu 2018 roku rezonans wykazał progresję guza. Lekarze zdecydowali o podaniu kolejnej chemioterapii i konieczności usunięcia oczka. Niestety badanie histopatologiczne wykazało komórki nowotworowe w linii cięcia nerwu wzrokowego, więc podjęto kolejne indywidualne cykle chemioterapii. Jednak po trzech miesiącach od zakończenia chemioterapii nastąpiła druga wznowa guza na kikucie nerwu wzrokowego. Lekarze zdecydowali o egzenteracji oczodołu, miało to przynieść całkowite usunięcie nowotworu, jednak okazało się, że konieczne jest dalsze leczenie. Odbyło się ono w IPCZD w Warszawie, gdzie otrzymała mega chemioterapię i przeszła autoprzeszczep szpiku kostnego oraz radioterapią.
Milena jest mądrą dziewczyną, która zachowała pogodę ducha mimo tak trudnych przeżyć. Dzielnie mierzy się z powrotem do szkoły i grona rówieśników mimo widocznej niepełnosprawności i opóźnienia w rozpoczęciu nauki. Uwielbia wykonywać wszelkiego rodzaju prace plastyczne. Chętnie gra również w gry planszowe i komputerowe. Kocha zwierzęta, w szczególności psy i koty. Lubi uczyć się angielskiego i matematyki. Ma dwie starsze siostry. Jej największym marzeniem jest mieć oko.
Po długim leczeniu onkologicznym została uszkodzona wątroba, na której powstały liczne rosnące guzy regeneracyjne. Dodatkowo występuje polekowe stłuszczenie wątroby. Aby uniknąć przeszczepu, Milena potrzebuje specjalistycznej diety i leków osłonowych. W dalszym ciągu wymaga częstych badań oraz kontroli w poradni onkologicznej i hepatologicznej w IPCZD w Warszawie. Milena również ma problem ze wzrokiem ponieważ ma jedno oko, cierpiące na krótkowzroczność, korzysta obecnie z nowych soczewek MIYOSMART, spowalniających postęp tej wady. Wciąż musi podlegać częstym badaniom kontrolnym w poradniach: endokrynologicznej, dermatologicznej, okulistycznej, diabetologicznej. Rodzice pragnęliby zapewnić jej protezę oka. Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie Mileny w powrocie do zdrowia. Apelujemy o wpłaty na indywidualne subkonto dziewczynki oraz przekazanie 1,5% podatku w okresie rozliczeniowym.
*Apel powstał w oparciu o informacje z dnia: 30.09.2025r.
Fundacja ISKIERKA
Warszawa 00-544, ul. Wilcza 28/8
ING Bank Śląski nr konta:
11 1050 0099 6781 1000 1000 0778
Wpłaty zagraniczne dla każdej waluty:
PL11 1050 0099 6781 1000 1000 0778
BIC (SWIFT): INGBPLPW
1,5% KRS 0000248546
cel szczegółowy: „Milena Wąsik“
Kontakt do koordynatora
Magda Stajno, tel.: +48 609 574 984, email: m.stajno@fundacjaiskierka.plBądź pierwszy!
