Kalejdoskop filmu animowanego z Królową Śniegu w tle

Realizacja projektu: "Kultura-a co to takiego?" w pełni. 19 stycznia 2008 daliśmy się ponieść wyobraźni i technice 3D w animowanej przygodzie "Mikołaj kontra Bałwanek" w katowickim kinie IMAX. Natomiast 1 lutego, wybraliśmy się na wycieczkę do Bielska Białej, gdzie zobaczyliśmy niezwykłą opowieść "Królowa Śniegu" w Teatrze Lalek BANIALUKA. Drugim celem naszej wyprawy było słynne  STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH , gdzie poznaliśmy historię i tajniki współczesnej animacji. Ośnieżone szczyty Beskidów żegnaliśmy pełni wrażeń...

Katowice. Ogromny ekran, zabawne okulary i niesamowita iluzja bycia w samym środku bajkowego świata. Robiła wrażenie na najmłodszych naszych podopiecznych w równym stopniu, co na tych zupełnie dużych. Znakomita zabawa i z pewnością inspiracja. Nie mogliśmy się nadziwi, jak to się robi? Postanowiliśmy więc wybrać się do stolicy filmu animowanego południowej Polski, do Bielska Białej.

Bielsko Biała. Na horyzoncie góry, ośnieżone i dostojne a w sercu miasta piękna starówka, i dwa znakomite miejsca. W Teatrze Lalek Banialuka zobaczyliśmy historię o złej Królowej Śniegu w przepięknej scenografii. Zaskakująco współczesne kostiumy i inspirująca refleksja nad życiowymi wartościami. Zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych rozpoczęliśmy od kameralnego seansu najpopularniejszych bajek wyprodukowanych właśnie w Bielsku: Bolka i Loka, Reksia, Pampaliniego...Następnie bardzo sympatyczny Pan Przewodnik wprowadził nas w tajniki sztuki filmowej. Dowiedzieliśmy się jak powstaje wrażenie ruchu, jak działa tradycyjny projektor filmowy i że najzabawniejsze dźwięki powstają przy użyciu najprostszych przedmiotów, np. drewnianego wieszaka:) Okazało się, że to bardzo trudna, wymagająca ogromnej cierpliwości praca angażująca twórczych ludzi. Na szczęście z pomocą idzie technologia i dziś filmy animowane tworzone są przy ogromnym wsparciu komputerów i specjalistycznego oprogramowania. Tak czy siak, precyzja i pasja rysowników są niezastąpione a najlepsze pomysły i tak mają ludzie a nie maszyny:)

Najbliższe plany dot. naszego kulturalnego projektu, to:

• 17 luty 2008,  g.16, 17;  Zamek Sielecki w Sosnowcu:  Interaktywna wystawa edukacyjna:  "Na Średniowiecznym Zamku" .  Przenosząc się w bajkowy świat minionej dawno epoki, będzie można poznać życie średniowiecznego zamczyska w sposób barwny i wesoły. Goszcząc w średniowiecznej kuchni, sypialni i kaplicy uda się wszystkim dostrzec wyraźną różnicę między średniowieczem a współczesnością. Dodatkową atrakcją będzie udział w turnieju, obronie zamkowych murów.
  • 22 luty 2008 , g.16  Centrum Sztuki Współczesnej GALERIA KRONIKA w Bytomiuwystawa "Noc Polarna".  Jest projektem, w którego organizację zostali intensywnie zaangażowani najmłodsi widzowie, dla których galeryjny "white cube" nie stanowi miejsca nieprzyjaznego czy onieśmielającego. Część realizacji dziecięcych została zainspirowana wcześniejszymi wystawami prezentowanymi w Kronice, inne powstały podczas niekończących się rozmów o wymarzonej zimie.

Kontakt w kwestiach organizacyjnych:

Mariola Czernohorska: tel. 691 588 046, Aneta Kimek-Jędryka: tel. 691 588 046