Wystawa ISKIERKOWE DZIECI Tomka Sikory w Warszawie

iskierka_slider_2017_iskierkowe_dzieci_wystawa_agora

ISKIERKOWE DZIECI

wyjątkowa wystawa fotografii autorstwa TOMKA SIKORY na Czerskiej w Warszawie

19 czerwca (w poniedziałek) o g. 19.00 odbył się wernisaż wystawy, która tym razem zagościła w holu głównym budynku na Czerskiej 8/10 w Warszawie.
foto: Marta Chrobak/Arch. Fundacji ISKIERKA

TOMEK SIKORA z wrażliwością i przenikliwością obserwatora świata skomponował serię zdjęć, których motywem przewodnim są opowieści kryjące się w spojrzeniach i uśmiechach podopiecznych Fundacji ISKIERKA. Otaczają je dary natury, znalezione na wzgórzach Toskanii podczas wspólnego wyjazdu i warsztatów. Bohaterowie wystawy inspirują, motywują i uczą nas dorosłych zupełnie innego spojrzenia na świat. Bez patosu i zbędnej dramaturgii, z dystansem i poczuciem humoru. Bo każde spotkanie z iskierkowymi dziećmi, czy to w szpitalu czy poza nim, to osobna historia. Historia odwagi, siły, pasji życia i marzeń.

iskierka_kal_2015_ścienny

Ta wystawa jest także spotkaniem. Opowiedzianym obrazem, wyobraźnią i magią światłoczułej materii. To zaproszenie do świata dzieci zmagających się z chorobą nowotworową ich rodzin, któremu od ponad 10 lat towarzyszy Fundacja ISKIERKA. Pomaga z pasją i swoistą przekorą. Nie gra na uczuciach, a jej podopieczni i ich rodziny potrafią uśmiechać się, mówiąc o chorobie. Uczy radości życia, wzmacniania potencjału i uważności na to, co ważne. Jak towarzyszyć choremu dziecku i jego rodzinie, ale pozytywnie i konstruktywnie. Poprzez słuchanie, otwartość, empatię  i nieszablonowe pomysły.

O autorze:

TOMEK SIKORA to polski fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych. Wędruje z aparatem po świecie od ponad 30 lat. Z początkiem stanu wojennego wyjechał do Australii dzięki czemu jego kariera nabrała międzynarodowego wymiaru. Giorgio Armani, Yohji Yamamoto, czy Prada to te nazwiska, z którymi współpracuje w świecie mody. Kilkadziesiąt wystawy jego prac można było oglądać w Europie, Azji, USA i Australii. Zdobywca niezliczonych nagród na całym świecie. Autor jest twórcą międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontynental, Singapore Airlines, Reebok. Wraz z Andrzejem Świetlikiem powołał do życia Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Jak sam mówi, fotografia jest dla niego nieustannym poszukiwaniem, w którym nie ma granic, pod warunkiem, że fotograf sam ich sobie nie wyznacza. www.tomeksikora.eu

SIKORA i ISKIERKA:

3 września 2015 r. miało miejsce pierwsze spotkanie z podopiecznymi Fundacji ISKIERKA, czyli dziećmi z chorobą nowotworową. Mali pacjenci oddziału onkologicznego w Zabrzu poznali historię jego wspólnej podróży z drewnianym przyjacielem Pinokiem. Stało się to inspiracją do wydania przez ISKIERKĘ interaktywnej książeczki edukacyjnej do wspólnej zabawy rodziców z dziećmi „PINOKIA podróże małe i duże”. Towarzyszą jej zabawne, rymowane teksty Zbyszka Śląskiego, które inspirują i zachęcają do napisania własnej historii i kreatywnej zabawy. Książka trafiła na wszystkie oddziały onkologii dziecięcej w Polsce. Jest też dostępna w sprzedaży a całkowity dochód jest przeznaczony na wsparcie podopiecznych fundacji. https://fundacjaiskierka.pl/produkt/interaktywna-ksiazeczka-edukacyjna-pinokia-podroze-male-i-duze/

Między fundacją i fotografem tak zaiskrzyło, że kolejne pomysły na wspólne działania były już tylko kwestią czasu. Fotografie Tomka Sikory, które można oglądać na wystawie, zainspirowały powstanie Kalendarza ISKIERKI na 2017 rok, który otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Kalendarzy Zoom Art. Wystawa portretów jest prezentowana od stycznia 2017 w różnych przestrzeniach publicznych, m.in. będzie ją można oglądać na przełomie lipca i sierpnia na 11 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

PARTNERZY:

Drukowanie

Organizację wystawy wsparły osoby i firmy z którymi od dłuższego czasu budujemy wzajemne relacje i łączymy siły do skutecznego pomagania.

Już w 2008 roku wspólny projekt kampanii społecznej z Gazetą Wyborczą "Gazeta z Iskierką" roku otrzymał Grand Prix i I miejsce na konkursie Media Trendy.  Dziennikarze Agory towarzyszą najważniejszym wydarzeniom z życia fundacji a jesienią 2016 roku byliśmy beneficjentem akcji społecznej "Krzesła dla ISKIERKI" zapoczątkowanej przez ś.p. senator Krystynę Bochenek, z której pozyskaliśmy środki finansowe na zakup sprzętu medycznego i organizacje wyjazdu dla dzieci.

Prezes Agora S.A. Bartosz Hojka, jak i reprezentująca K2 Media Małgorzata Majewska /Dyrektor ds. Rozwoju/wspierali podopiecznych również "śpiewająco" w CHÓRZE PREZESÓW podczas 10 jubileuszowego koncertu DZIECIĘCEJ ORKIESTRY ONKOLOGICZNEJ w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Natomiast Robert Mielżyński, to z człowiek z "Iskierką w sercu". Od lat organizuje przedsięwzięcia z których dochód wspiera działalność fundacji i zaraża tą pasją przyjaciół z rożnych stron świata. Po sąsiedzku, na Czerskiej 12, będzie można od 22.06. obejrzeć dodatkowe prace Tomka Sikory, wesprzeć fundację, jak i spokojnie porozmawiać, nie tylko o fotografii...

Wystawa czynna od 19.06.2017 r. do 21.07.2017 r.                                                                         Wstęp wolny

Kontakt, dodatkowe informacje:
Aneta Klimek-Jędryka, tel. 691 588 046, aneta.k-j@fundacjaiskierka.pl