Uczestnicy i uczestniczki programu „Liderstwo w Medycynie” właśnie wrócili z kolejnego zjazdu. Pilotażową edycję tego projektu uruchomiliśmy w kwietniu wraz z Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego, a wspiera nas w tym Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Dla biorących w nim udział medyków jest to moment, w którym poprzez liczne doświadczenia, gry, symulacje, wykłady, dyskusje grupowe czy pracę w parach wzmacniają się w roli liderów i liderek. To także czas, kiedy mogą podzielić się własnymi wątpliwościami, obawami, tym co sprawia im trudność i nad czym chcą pracować w przyszłości.
Tematem przewodnim tego weekendu była zmiana, jako zjawisko, które dotyka nas wszystkich i to coraz częściej. Dzięki licznym ćwiczeniom, rozmowom w parach, jak i na forum, uczestniczki i uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się etapom zmiany, jej składowym, jak i zwrócić szczególną uwagę na swoją rolę w zmianie systemu opieki zdrowotnej.
Z dr hab., prof. Uniwersytet Warszawski Marcinem Napiórkowskim rozmawialiśmy o kluczowych kompetencjach liderskich: tworzeniu wizji, która składa się z opowieści o sensie, celu, sprawianiem, żeby niemożliwe stało się zrozumiałe dla innych i możliwe do zrobienia. To, co mocno wybrzmiało po wykładzie to kwestia polaryzacji w społeczeństwie i jej wpływu także na proces komunikacji z pacjentem. Nie brakowało okazji do wspólnych rozmów i dyskusji, które były niezwykle emocjonujące. Wykład zgromadził też nasz zespół ISKIERKI oraz zaproszonych gości, w tym między innymi prof. Oskara Kowalskiego, prorektora Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Zdajemy sobie sprawę, że większość z nich jest na początku swojej drogi zawodowej. Kończą studia, rezydentury, specjalizacje. Przed nimi ogrom wyzwań, by rozwijając swoją indywidualną ścieżkę kariery, jednocześnie budować zespół współpracowników skupionych wokół pozytywnej wizji zmiany środowiska medycznego. Wierzymy, że program ten pomoże im wzmocnić nie tylko siebie, ale także budowane przez nich zespoły poprzez dzielenie się odpowiedzialnością i rozwijanie kompetencji. Mocno im kibicujemy w tej wyjątkowej przygodzie.
Zjazd odbył się w trakcie Złotego Września #GoldSeptember czyli Miesiąca Świadomości Nowotworów u Dzieci. Tym bardziej istotne jest wspieranie młodych lekarzy, którzy w przyszłości będą leczyć także dziecięcych pacjentów onkologicznych.
WIECEJ o programie
Partnerami projektu "Liderstwo w medycynie" są: